Rośliny idealne do pływających wysepek

Pływające wyspy sprawdzają w oczkach wodnych, stawach oraz zbiornikach wodnych, których brzeg jest trudny do zagospodarowania. Przy odpowiednio dobranych roślinach unosząca się na powierzchni wyspa będzie nie tylko ciekawym elementem krajobrazu, ale stanie się również biologiczną oczyszczalnią wody.

wysepka

Zalety pływających wysepek

Jeżeli zdecydujemy się stworzenie pływającej wyspy, to powinniśmy przede wszystkim dobrać do niej właściwe rośliny. Gatunki, których strefa korzeniowa systematycznie się rozwija, powodują zwiększenie powierzchni całej wyspy. Dzięki temu staje się ona prawdziwą oczyszczalnią biologiczną, która usuwa nadmiar biogenów. Rozwój roślinności przyczynia się także do wzrostu bioróżnorodności wody, co sprzyja bytowaniu drobnych zwierząt wodnych. Jest także ochroną przed zakwitaniem glonów, a zwłaszcza sinic. Pływające wyspy stają się miejscami, w których chętnie odpoczywają zwierzęta i ptaki. Rybom gwarantują natomiast natlenienie oraz zacienienie wody w zbiorniku. Rośliny stosowane przy formowaniu pływających wysp z powodzeniem zastępują popularne gatunki pływające, między innymi hiacynty czy pistie. Bardzo dobrze radzą sobie z przymrozkami, a okres wegetacyjny jest stosunkowo długi.

wysepka

Jakimi roślinami najlepiej obsadzać wyspy?

Pływające wyspy mogą się swobodnie unosić na wodzie, możemy je także zakotwiczyć lub przycumować. Niezależnie od sposobu mocowania rośliny na wyspie pozbawione są podłoża, rozwijają się zatem pobierając składniki odżywcze prosto z wody. Dlatego na wyspy powinniśmy wybierać rośliny, które poradzą sobie w takim środowisku. Bardzo chętnie sięgamy po irysy, przede wszystkim ze względu na ciekawy wygląd. Są roślinami mrozoodpornymi, a ich system korzeniowy rozwija się w szybkim tempie. Wszystkie składniki pokarmowe pobierają bezpośrednio z wody, dzięki czemu oczyszczają ją i zapobiegają powstawaniu glonów. Kolejną rośliną, która jest mrozoodporna i sprawdzi się na wyspie, jest mięta nawodna. Wyróżnia ją charakterystyczny zapach i lekko owłosione, ząbkowane liście. Mięta może rosnąć zarówno w miejscach zacienionych, jak i mocno nasłonecznionych. Gatunek ten może osiągnąć nawet 80 centymetrów wysokości. Ciekawie na wyspach prezentuje się tojeść rozesłana, którą jest klasyczną rośliną okrywową. Charakterystyczne dla niej są zielone liście i licznie występujące żółte kwiaty, które zaczynają kwitnąć już w czerwcu i utrzymują się nawet do końca września. Tojeść jest rośliną mrozoodporną, jednak warto przed zimą okryć jej pędy, które mogą uschnąć i na wiosnę będą musiały od korzenia rosnąć na nowo.