Produkty

Bugenwilla

Łac. Bougainvillea

Bugenwilla

Bugenwilla, z łac. Bougainvillea, zwana również kącicierniem, to rodzaj rośliny z rodziny dziwaczkowatych. Wywodzi się z Ameryki Południowej i swoją nazwę zawdzięcza admirałowi francuskiej marynarki – pierwszej osobie, która opisała ten niezwykły krzew. Zimozielone krzewy często posiadają ciernie, a ich pędy dorastają do długości 12 metrów.

Bugenwilla na ogół wytwarza niewielkie, najczęściej różowe kwiaty, ale jej główną ozdobą są fantazyjnie zabarwione przykwiatki – występują one w wielu barwach, od odcieni różowego i purpurowego, poprzez pomarańcz i żółć, aż po biel. Liście rośliny są naprzemianległe i posiadają króciutkie ogonki. Uprawa rośliny w naszym klimacie jest możliwa jedynie w szklarniach albo cieplarniach. Do tego celu potrzebna jest duża donica z kratą, po której będą mogły rozrastać się pnącza. Sprawdzą się także na szklarniowej rabacie, wówczas należy jednak poprowadzić roślinę aż do sufitu. Mniejsze odmiany sprawdzą się także jako roślina pokojowa w pojemniku – w takich warunkach dożywają jednak zaledwie 5 lat.

Bugenwilla jest ciepłolubna – w nocy temperatura nie powinna zatem spadać poniżej 10°C. Ważny jest również dobry dostęp do pełnego słońca oraz gliniasta i przepuszczalna gleba – w mieszkaniu doniczkę należy ustawić na parapecie okna wychodzącego na południe. Nawadnianie rośliny latem powinno być intensywne, zimą zaś bardziej skąpe. Dobre dla roślin są nawozy azotowe oraz potasowe – te drugie należy stosować w okresie kwitnienia Bugenwilli. Odmiany hodowane w doniczkach należy przywiązywać do podpór oraz przycinać wybujałe pędy, aby roślina zbytnio się nie rozrastała. Bugenwilla jest wrażliwa na mszyce, mączliki, przędziorki i wełnowce, a także zdarza się, że bywa zaatakowana przez mączniaki. Jest natomiast odporna na wiele chorób.

W ciepłym klimacie Bugenwilla znajduje zastosowanie jako popularna ozdoba ogrodów i skwerów – kwitną tam przez cały rok. W zamkniętych pomieszczeniach jest możliwa uprawa bonsai. W warunkach domowych kwitnienie również jest długie – kwiaty potrafią zdobić roślinę przez całe lato.

Data publikacji: 16.01.2017