Jak chronić się przed komarami w domu?

Wiosna już do nas zawitała, a wraz z nią powoli zaczynają dokuczać nam pierwsze komary. Niestety, nie jest to problem związany jedynie z przebywaniem na zewnątrz. Komary bowiem chętnie wlatują do naszych domów i stanowią bardzo uciążliwy problem.

Jak chronić się przed komarami w domu?

Czemu nie lubimy komarów?

Komary, o ile nie są groźne dla naszego zdrowia i życia, o tyle są niezwykle dokuczliwe. Przede wszystkim potrafią wyrwać ze snu lub doprowadzić do pasji, gdy bzycząc krążą tuż przy naszych głowach. Po drugie, ich ugryzienia są swędzące i uprzykrzają życie równie mocno, jak same owady próbujące nas zaatakować. Jeszcze jednym problemem jest fakt, że unieszkodliwione komary pozostawiają krwiste plamy na ścianach i sufitach. Jeśli szybko ich nie usuniemy, szpecące pamiątki będą przypominać nam o niechcianych gościach. Na szczęście jest kilka sposobów na to, jak uchronić się przed ich obecnością w domu.

Przeczytaj także: Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Moskitiery

Jest to chyba jedna z najlepszych metod uniemożliwiających komarom dostęp do wnętrza mieszkań. Moskitiery to nic innego jak siatki, które mocuje się do drzwi i okien za pomocą specjalnej taśmy samoprzylepnej. Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga wiercenia dziur w ramach okiennych czy drzwiowych. W czasie sezonu na komary warto wybrać w każdym pomieszczeniu te okna, które będziemy otwierać i w nich zamontować siatki. Szczelnie przymocowane dają stuprocentową gwarancję, że nie tylko komary, ale i inne owady nie dostaną się do środka. Będąc barierą dla nieproszonych gości, moskitiery pozostają jednocześnie przepuszczalne dla światła i powietrza.

Elektrofumigatory

Są to urządzenia, które za pomocą wtyczki podłącza się do gniazda prądu elektrycznego. Dzięki umieszczonym w nich płytkom owadobójczym bądź buteleczkom z płynem owadobójczym skuteczne odstraszają komary oraz inne krwiopijne owady. Dzieje się tak na skutek działania substancji, które pod wpływem ciepła z nagrzewającego się elektrofumigatora parują i krążą w powietrzu. Tego typu urządzenia wymagają jednak regularnych nakładów finansowych związanych z wymianą zużytych wkładów.

Sprawdź również: Zastosowanie cynamonu w ogrodnictwie

Jak chronić się przed komarami w domu?

Lampy owadobójcze

Nadają się do użytku zarówno w mieszkaniach, jak i w altanach ogrodowych. Specjalne źródło światła zwabia owady latające, które giną w kontakcie z siatką rażącą. Tego typu urządzeń należy używać w odległości ok. 2 m od innych źródeł światła. Niestety istnieje ryzyko, że jeśli lampa będzie jednym z kilku źródeł światła, nie będzie w pełni skuteczna. Komary bowiem lgną do każdego jasnego punktu.

Rośliny na parapetach

Komary wrażliwe są na niektóre zapachy. Można wykorzystać ten fakt i zapobiegać pojawianiu się ich w zupełnie naturalny sposób. Wystarczy, że na parapetach czy balkonach ustawimy donice lub skrzynki z roślinami, których zapach będzie te owady odstraszał. Do takich gatunków należą np. mięta, bazylia, kocimiętka, lawenda czy geranium. Komary będą omijały je z daleka, a my będziemy mogli korzystać ze świeżych ziół i cieszyć się widokiem pięknie kwitnących i pachnących roślin.