LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Powój

Powój silnie rozrasta się na powierzchni i tworzy gęstą sieć korzeni sięgających na dwa metry w głąb ziemi. Typowe dla gatunku cienkie łodygi wiją się i płożą na długość około 80 cm. Liście są pojedyncze, jajowate, podłużne i strzałkowato zakończone. Powój posiada charakterystyczne, kielichowate kwiaty, które zamykają się wieczorem. Pojedynczo umieszczone na długich szypułkach, przybierają białe, różowe lub trzykolorowe wybarwienie w zależności od gatunku. Rozpowszechniony typ ogrodowy – powój trójbarwny (Convolvulus tricolor) – posiada żółty środek i niebieskie płatki z białą nasadą.

Gdzie sadzić i jak pielęgnować powój trójbarwny? Barwne kwiaty powoju otwierają się w pełnym słońcu, dlatego do sadzenia warto wybrać słoneczne i ciepłe stanowisko. Wybierając dla rośliny stanowisko półcieniste, stracimy możliwość podziwiania efektownego kwitnienia. Podłoże powinno być żyzne o odczynie obojętnym, umiarkowanie wilgotne. Powój hoduje się z nasion wysiewanych do skrzynek lub bezpośrednio do gruntu. Do uprawy doniczkowej najlepiej wybrać pojemniki podłużne i wyznaczyć jeden rząd przez jego środek. Następnie w odstępach co 10 cm umieszcza się po 2-3 nasiona. Do gruntu i skrzynek wysiewa się je w kwietniu.

Po około 12 tygodniach pojawiają się kwiaty. Kwitnienie przypada od czerwca do października. Po przekwitnięciu należy usunąć zwiędłe kwiatostany, by mogły dojrzeć nowe. W trakcie wzrostu roślinę warto zasilić mieszanką nawozów. Pielęgnacja polega na regularnym usuwaniu chwastów oraz nawadnianiu. Roślina tworzy niewielkie owoce w formie torebki, wewnątrz której znajdują się okrągłe nasiona – te są trujące.

Gdzie wykorzystuje się roślinę? Gatunki hodowlane powoju uprawia się jako kwiaty ozdobne na rabatach w ogrodach oraz w pojemnikach na balkonach. Są doskonałe jako rośliny okrywowe ze względu na płożące, cienkie pędy.