Produkty

Amorfa

Łac. Amorpha

Amorfa

Amorfa, z łac. Amorpha, to rodzaj roślin należący do rodziny bobowatych. Gatunkiem uprawnianym w Polsce jest amfora krzewiasta, pochodząca ze wschodniej części Stanów Zjednoczonych, jednak rozprowadzona na Amerykę Północną, Azję oraz Europę.

Amfora krzewiasta charakteryzuje się skrętoległymi liśćmi, które są złożone z około 20 listków eliptycznych. Roślina osiąga do 6 m wysokości, a jej kwiaty zebrane w podłużne kwiatostany są znane z nieprzyjemnego zapachu i intensywnie fioletowej barwy z żółtymi pylnikami.

Amorfa krzewiasta najlepiej rośnie w jasnym, słonecznym miejscu na wapiennym podłożu, choć jest w stanie rozwijać się na praktycznie każdym gruncie z uwagi na niewielkie wymagania glebowe. Bez najmniejszego problemu można ją uprawiać na suchej, ubogiej w składniki odżywcze glebie, czy też na obszarach kamienistych oraz piaszczystych. W stanie dzikim często można ją spotkać w okolicy rzek, jezior oraz terenów bagnistych. Ponadto jest odporna na temperatury ujemne, zasolenie oraz silny wiatr. Optymalnym do rozwoju będzie pH mieszczące się w granicach 7-8,5.

Pomimo niezbyt przyjemnego zapachu oraz substancji owadobójczej, która jest produkowana przez liście, roślina jest chętnie oblatywana przez pszczoły, także po zachodzie słońca. Sposobem rozmnażania amfory krzewiastej jest wiosenny wysiew do gruntu całych strąków z nasionami lub też kupując gotowe sadzonki, które następnie należy posadzić na wcześniej przygotowanym stanowisku. Okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. Zalecanym zabiegiem jest regularne przycinanie, wskutek którego drzewo lepiej rośnie i intensywniej kwitnie.

Amorfa krzewiasta jest źródłem wielu specjalnych właściwości. Amorfa należy do roślin miododajnych, dzięki czemu idealnie sprawdza się w pasiekach pszczelarzy stawiających na miody wielokwiatowe. Co więcej, w niektórych krajach jej strąki są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, leczniczym oraz w zielarstwie jako środek antybakteryjny, uspokajający i przeciwnowotworowy. Ponadto amorfa krzewiasta służy do rekultywacji terenów – m.in. zapobiega erozji gleby oraz odstrasza szkodliwe owady. Roślina pochłania metale ciężkie, oczyszczając środowisko. Jest też stosowana w przemyśle perfumeryjnym.

Poza wyżej wymienionymi właściwościami amorfa krzewiasta jest także stosowana jako roślina ozdobna w postaci żywopłotu czy używana do obsadzania nieużytków, wydm oraz skarp.

Data publikacji: 11.01.2017