Produkty

Aporokaktus

Łac. Aporocactus flaggeliformis

Aporokaktus

Aporokaktus, z łac. Aporocactus flaggeliformis, należy do rodziny kaktusowatych. Współczesna nauka potwierdza, że w rzeczywistości nie należy do rodzaju Aporocactus, tylko Disocactus, więc jego prawidłowa nazwa to Disocactus flaggelifortis, mimo że w fachowej literaturze wciąż bywa określany za pomocą starej nazwy. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku.

Charakteryzują go grube, typowe dla wielu kaktusów pędy pokryte kolcami. Jednak w przeciwieństwie do większości kaktusów, pędy te mają grubość tylko ok. 2 cm i wyraźnie się płożą, zwisając na długość nawet 1,5 metra. Wyróżnia go też duża ilość intensywnie różowych kwiatów w kształcie rurkowatym, z dużymi płatkami otwierającymi się w formie gwiazdy na końcach. Większość kwiatów znajduje się w pobliżu podstawy rośliny, choć mogą wyrastać też z środkowych części pędów.

Na kwiaty trzeba jednak poczekać co najmniej rok, bo dopiero po tym czasie pojawiają się one na dojrzałych pędach na początku lata. Przez cały rok wymaga dużej ilości światła. Latem potrzebuje wysokich temperatur, zimą musi być przestawiony w miejsce chłodniejsze o 10-15 stopni. Dobrze nadaje się do starych domów i mieszkań ogrzewanych za pomocą pieca, bo ma w nich (szczególnie w korytarzach czy sieniach) idealną dla siebie temperaturę przez cały rok.

Ponieważ w warunkach naturalnych występuje w skalistych, górzystych rejonach, wymaga podobnej gleby również w domowej uprawie. Musi ona być gliniasto-żwirowa, z drobnymi kamyczkami na dnie, by kaktus mógł zaczepiać się o nie korzeniami. Po wysadzeniu do donicy warto nawieźć ją nawozem naturalnym, później sprawdzi się każdy nawóz do kaktusów. Aporokaktus powinien być przesadzany co dwa lata. Jego podlewanie nie powinno być zbyt obfite i może być przeprowadzane dopiero po wyschnięciu ziemi w doniczce. Wczesną jesienią można przyciąć pędy o co najmniej połowę, jeśli chcemy, by szybciej rosły. Na wiosnę warto usunąć wyschnięte części rośliny.

Aporokaktus świetnie uzupełni domowe kolekcje kaktusów. Jako jeden z nielicznych przedstawicieli tego rodzaju roślin może być uprawiany w wiszącej donicy, dając niezwykle ciekawy efekt.

Data publikacji: 11.01.2017