Produkty

Babka lancetowata

Łac. Plantago lanceolata

Babka lancetowata

Babka lancetowata, z łac. Plantago lanceolata, to gatunek byliny z rodziny babkowatych. W stanie dzikim można ją spotkać w strefach klimatu umiarkowanego – w całej Europie, północnej Afryce, Azji, a także w Himalajach. Gatunek zmienny łatwo przystosowuje się do panujących warunków, dlatego obecnie występuje również w Ameryce Północnej i Południowej i w Australii. W Polsce jest bardzo pospolity.

Roślina wieloletnia osiąga do 40 cm wysokości. Długie i lancetowate liście skupione są w przyziemne rozety. Kwitnie od maja do czerwca niepozornymi białymi kwiatami; czasami przyjmują one również zabarwienie brunatnoróżowe. Owocem babki jest torebka zawierająca błyszczące nasiona.

W ogrodach najlepiej sadzić ją wiosną na przestronnych i dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Preferuje przewiewne i dość wilgotne podłoża, ale ze względu na swoją zmienność dobrze radzi sobie w niemal każdej glebie. W okresie wzrostu, dla uzyskania bujnych roślin, należy spulchniać i odchwaszczać ziemię, w której jest zasadzona. W okresie przedłużającej się suszy można ją również nawadniać. Rozmnażanie babki następuje wiosną poprzez podział rośliny lub wysiew z nasion. Cechuje się wysoką odpornością na choroby i przeważnie nie jest atakowana przez szkodniki.

Babka lancetowata zawdzięcza swoją popularność znakomitym właściwościom leczniczym – zarówno świeże, jak i suszone liście są niezwykle cenne. Zawiera bowiem irydoidy, substancje śluzowe, pektyny, garbniki, sole mineralne, kwasy i flawonoidy. Z tego względu stosowana jest jako środek wykrztuśny, przeciwzapalny przeciwbakteryjny i przeciwbiegunkowy. Sprawdza się również zewnętrznie do okładów na obtarte stopy – należy wykorzystać do tego świeże liście rośliny. Babka lancetowata stanowi często jeden ze składników preparatów kuracji wzmacniających – warto łączyć ją z pokrzywą i mniszkiem lekarskim. Młode liście są bogate w witaminę C i prowitaminę A – znajdują one zastosowanie w kulinariach. Można je dodawać do ziołowych sosów, zup i sałatek, a po krótkiej obróbce termicznej pasują do grillowanych mięs.

Data publikacji: 13.01.2017