Produkty

Banan

Łac. Musa

Banan

Banan, z łac. Musa, to rodzaj dużej rośliny zielnej z rodziny bananowatych. Może przypominać egzotyczne drzewo i dorastać nawet do 10 metrów. Ma co najmniej 70 rozpoznawalnych gatunków. Jego nazwa prawdopodobnie wzięła się od arabskiego słowa banan, które oznacza po polsku palec. Pochodzi z Indii, południowo-wschodniej Azji, Afryki i Australii – tam też występuje naturalnie.

Banan należy do roślin tworzących pozorny pień (tzw. kłodzinę) i wyróżnia się olbrzymimi, ozdobnymi liśćmi, które są cechą wspólną większości odmian. Długością sięgają one do 70 cm i z wiekiem strzępią się, co może dawać wrażenie, że są poszarpane lub przypominać pióropusz. Kwiaty banana zebrane są w dużym, szczytowym i zwisającym kwiatostanie, który złożony jest z kwiatów grzebieniastych – są zapylane przez ptaki i nietoperze.

Banan może być uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna, również wewnątrz budynków. Co trzeba spełnić, aby móc z powodzeniem go hodować? Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że banan uwielbia słońce, ale również wilgoć, dlatego trzeba go często zraszać. W wypadku podłoża nie jest zbytnio wymagający – wystarczy kompost, ziemia ogrodowa i słabo rozłożony torf wymieszany w równych częściach. Banan to duża roślina, dlatego należy wybrać odpowiednią donicę. Od maja do października co tydzień podaje się płynny nawóz do roślin z ozdobnymi liśćmi.

Jak poradzić sobie zimą? Banan pomimo swojej ciepłolubności, bez problemu przetrwa ten trudny sezon w budynku – może być przechowywany nawet w 12°C. Należy pamiętać, że wtedy się go nie podlewa. Na wiosnę, co roku, trzeba przesadzić tę roślinę. Od połowy maja do końca sierpnia banan dobrze będzie się czuł w bardzo nasłonecznionym punkcie ogrodu, tarasu lub balkonu. Latem podlewa się go do dwóch razy w tygodniu.

Wiele odmian banana daje jadalne owoce, z których jednak tylko kilka można spotkać w warzywniakach i supermarketach w Polsce. Najbardziej popularnym gatunkiem jest banan zwyczajny – to jego owoce zjadane są w ogromnych ilościach na całym świecie. Odmiana Musa mannii ma bardzo dekoracyjny, czerwony kwiatostan, a najlepiej uprawiającym się gatunkiem we wnętrzach jest Musa acuminata, czyli banan karłowaty.

Data publikacji: 13.01.2017