Produkty

Bazylia pospolita

Łac. Ocimum basilicum

Bazylia pospolita

Bazylia, z łac. Ocimum basilicum, to jednoroczna roślina z rodziny jasnotowatych, u nas zwana bazyliszką polską. Znajdziemy ją pod niemal każdą szerokością geograficzną, ale szczególnie chętnie uprawiana jest w Europie Południowej i w jej pozostałych częściach jako roślina doniczkowa.

Na bazylię składa się prosta łodyga główna z licznymi mniejszymi odgałęzieniami. To z nich wyrastają charakterystyczne liście: duże, mięsiste, jajowate w kształcie, błyszczące. Na szczytach kwitną drobne, różowawe lub żółtawe kwiaty zebrane w nibykłosy na podłużnych łodygach. Pojedyncze okazy bazylii dorastają do ok. 50 cm. Liście mają intensywny, jasnozielony kolor.

Aby uzyskać doniczkowy krzew bazylii, potrzebujemy nasion, które na przełomie marca i kwietnia wysiewamy na rozsadniku. Do gruntu wysiewamy je w maju. Roślina potrzebuje próchniczej, dobrze przepuszczalnej, żyznej oraz stale lekko wilgotnej gleby. Przesadzanie do gruntu również powinno odbyć się w drugiej połowie maja. Bazylia wymaga nieco cienistych, lecz nasłonecznionych stanowisk – w silnym słońcu liście mają tendencję do żółknięcia, dlatego warto osłaniać ją przed bezpośrednim źródłem silnego światła. Roślina jest też dość delikatna i słabo znosi wiatr – wysiewajmy ją w osłoniętych miejscach lub domowych doniczkach.

Uprawiana jest zarówno jako roślina doniczkowa, jak i w ogrodach lub na uprawach. Z uwagi na intensywny zapach występuje często jako element ogródków ziołowych, w zestawieniu z innymi aromatycznymi roślinami jak lawenda czy tymianek. Bazylia jest znanym od wieków dodatkiem do potraw, szczególnie kuchni włoskiej. Aromatyczne liście dodaje się na surowo lub po ususzeniu do oliwy, masła, sosów czy sałatek. Liście stosuje się też w celach dekoracyjnych – do potraw lub drinków. Ponadto jest znana w medycynie naturalnej jako lek na wzdęcia i kłopoty z trawieniem. To aromatyczne liście są najcenniejszą częścią rośliny, jeśli jednak chcemy, by bazylia w doniczce cieszyła nas dłużej, nie zrywajmy wszystkich liści – w ten sposób wyda kolejne listki i pozostanie świeża.

Data publikacji: 13.01.2017