Produkty

Begonia

Łac. Begonia

Begonia

Begonia, z łac. Begonia, to nazwa grupy wieloletnich bylin z rodziny begoniowatych, powstałych dzięki krzyżówkom gatunków występujących w klimacie tropikalnym, głównie w Ameryce Południowej. Obecnie istnieje grubo ponad tysiąc odmian begonii i wciąż powstają kolejne.

Begonia to gatunek bardzo różnorodny. Istnieją odmiany o małych, wąskich i błyszczących listkach, dużych, matowych i postrzępionych liściach lub płaskim i okrągłym listowiu. Podobna jest różnorodność kwiatów, wśród których można znaleźć te przypominające róże, ale też takie o dużych pojedynczych główkach złożonych z wielu symetrycznie rozchylonych płatków, kwiaty o postrzępionych brzegach czy też mniejsze odmiany o błyszczących drobnych kwiatach z widocznymi grubymi pręcikami.

Zależnie od odmiany, rośliny mogą mieć od dziesięciu centymetrów wysokości do nawet kilku metrów (szczególnie w przypadku wiszących pnączy). Zwykle begonie nie odbiegają kolorystyką od palety ciepłych żółci, różów, pomarańczy i czerwieni, często z dekoracyjną ramą kontrastującego koloru. Różnorodność można zaobserwować w przypadku liści: pojawia się właściwie każdy odcień zieleni od jasnej, po bardzo ciemną, jak również liście bordowe lub o dekoracyjnych wybarwieniach na kolor żółty i brązowy.

Begonie dobrze znoszą średnie i duże nasłonecznienie, wymagają regularnego podlewania o średniej intensywności. W naszym klimacie przy uprawie gruntowej należy traktować je jako rośliny jednoroczne; w doniczce niektóre odmiany mogą przetrwać zimę i zakwitnąć na nowo w kolejnym roku. Zależnie od gatunku, begonię wysadza się z bulw, sadzonek, nasion lub pędów. Jeśli wybierzemy ten pierwszy sposób, warto zacząć pomiędzy listopadem a lutym; w przypadku wysadzania z nasion wystarczy luty-marzec. Z domowych czy balkonowych doniczek warto przesadzać okazy co 2-3 lata do większej doniczki, co zapewni im dalsze efektowne kwitnienie.

Największym problemem begonii są szkodniki i choroby, takie jak szara pleśń. Wywołuje ją najczęściej zbyt obfite podlewanie liści, dlatego warto dbać, by begonia była podlewana tylko do doniczki.

Te wytrzymałe, dekoracyjne i dość mało wymagające rośliny często występują w mieszkaniach, na balkonach i werandach, ale też na klatkach schodowych, w biurach i wreszcie w przydomowych ogrodach. Doskonale się do nich nadają, ponieważ zimą wymagają podlania najwyżej raz w tygodniu a latem 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowo olejek z niektórych odmian begonii jest ceniony w aromaterapii.

Data publikacji: 13.01.2017