Produkty

Biota wschodnia

Łac. Platycladus orientalis

Biota wschodnia

Biota wschodnia, z łac. Platycladus orientalis, to gatunek iglaka z rodziny cyprysowatych, który w naturalnym środowisku dorasta do 8-10 m wysokości. W stanie dzikim występuje na północnym obszarze Chin, w Korei i Mandżurii. Ze względu na atrakcyjny, jajowaty pokrój krzew jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest jedynym przedstawicielem tego rodzaju, niegdyś zaliczany był do żywotników.

Biota posiada wzniesione pędy, obficie obrośnięte zielonymi liśćmi ułożonymi wachlarzowato na gałązce. Pojedyncze liście są drobne, kruche i przypominają wąskie łuski. Na pędach pojawiają się również małe szyszki w kolorze zielonym, które z wiekiem brązowieją.

Biota wschodnia zawiera trującą substancję, która wywołuje podrażnienia skóry przy kontakcie zewnętrznym i nieodwracalne uszkodzenia wątroby i nerek, a także krwawienia z żołądka w przypadku jej połknięcia. Jeśli w ogrodzie bawią się dzieci lub biegają zwierzęta, warto wybrać miejsce uprawy oddalone i odseparowane od centralnej części działki.

Jakie warunki preferuje roślina? Najbardziej odpowiednim stanowiskiem dla bioty wschodniej będzie słoneczne, ciepłe i osłonięte przed wiatrem miejsce. Podłoże powinno być wilgotne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Roślina jest łatwa w uprawie, dlatego będzie rosła również w umiarkowanie żyznej glebie i w półcieniu.

Jak sadzić i pielęgnować biotę wschodnią? Iglaka najwygodniej jest sadzić z młodych sadzonek w donicach lub w jutowym worku. Rośliny na stałym miejscu umieszcza się od połowy kwietnia do września. Młode osobniki na zimę powinno się okryć. Podłoże przed posadzeniem warto dokładnie oczyścić z chwastów i traw i przekopać z dodatkiem ziemi do iglaków. Jeśli rośliny mają być sadzone na żywopłot, trzeba wyznaczyć rząd i odstępy co 50 cm między każdą z nich, by umożliwić swobodny rozrost i jednocześnie by nie konkurowały o substancje odżywcze czerpane z podłoża. Dołki powinno się wykopać dwa razy większe od korzeni. Bryły korzeniowe wyjmuje się z donicy lub worka i umieszcza na kilkanaście minut w wiadrze z wodą, by dokładnie namokły. Następnie sadzi się je w przygotowanych dołkach, przysypuje ziemią i obficie podlewa. Regularna pielęgnacja sprowadza się do podlewania, najlepiej rano lub wieczorem.

Gdzie sadzić iglaka? W polskich ogrodach i przestrzeni miejskiej biotę spotyka się najczęściej w żywopłotach lub jako pojedyncze osobniki ozdobne. Może być także hodowana w dużych donicach na słonecznym tarasie lub balkonie.

Data publikacji: 16.01.2017