Produkty

Bluszczyk kurdybanek

Łac. Glechoma hederacea

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek, z łac. Glechoma hederacea, to bylina o długich, płożących się pędach i charakterystycznych, niebieskofioletowych kwiatach. Należy do rodziny jasnotowatych. W stanie dzikim występuje w strefie umiarkowanej, na terenie Europy i Azji. Lasy, polany, przydroża czy miejsca ruderalne stanowią jej naturalne środowisko.

Bluszczyk kurdybanek uprawiany jest w ogrodach i na skalniakach jako silnie okrywająca roślina ozdobna. Jego pędy w okresie kwitnienia, od kwietnia do czerwca, pokrywają się niewielkimi, rurkowatymi kwiatami z nakrapianym środkiem. Wówczas także podnoszą się na wysokość 10-20 cm. Sercowate liście z karbowanym brzegiem pozostają zielone przez cały rok.

Jakie warunki sprzyjają uprawie ogrodowej? Roślina jest łatwa w hodowli, dobrze znosi mrozy, miejsca zacienione i bardzo słoneczne. Jej intensywny wzrost i gęste płożenie się może stanowić zagrożenie dla innych gatunków, dlatego podczas uprawy warto kontrolować rozrost pędów. Bluszczyk kurdybanek najlepiej rośnie na glebie żyznej i wilgotnej, w półcieniu. W sprzyjających warunkach silnie i dobrze się zakorzenia w podłożu, a w drugim roku od posadzenia efektownie i bujnie zakwita. Bylinę hoduje się z sadzonek otrzymanych przez podział dorosłej rośliny wiosną lub jesienią. Młode pędy dobrze przyjmują się w wilgotnym podłożu, z tego względu powinno się dbać o regularne nawadnianie gleby. Intensywny rozrost pędów może szkodzić innym roślinom, dlatego aby zapobiec marnieniu sąsiadujących z byliną kwiatów, powinno się ją sadzić w oddali.

Gdzie wykorzystywany jest bluszczyk kurdybanek? Bylinę często stosuje się jako roślinę okrywową do ogrodów i na skalniaki. Ze względu na atrakcyjnie wybarwione kwiaty o niespotykanym kształcie jest cenioną przez ogrodników rośliną ozdobną. Liście kurdybanka wykazują właściwości prozdrowotne, które wykorzystuje się w zielarstwie w leczeniu stanów zapalnych oraz zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Wysuszoną bylinę stosuje się w formie naparów, które mają działanie przeciwzapalne i ściągające.

Data publikacji: 16.01.2017