Produkty

Bożykwiat Meada

Łac. Dodecatheon meadia

Bożykwiat Meada

Bożykwiat Meada, z łac. Dodecatheon meadia, jest byliną z rodziny pierwiosnkowatych o północnoamerykańskim pochodzeniu. Charakteryzują ją piękne i oryginalne kwiaty w odcieniach jasno- i ciemnoróżowych, które kształtem przypominają nieco fiołka alpejskiego. Kwiaty zebrane są w atrakcyjne baldachy i osadzone na cienkich łodyżkach, osiągających ok. 70 cm wysokości.

Roślina jest niezwykle łatwa w uprawie. Preferuje żyzne, próchniczne, wilgotne, dobrze zdrenowane gleby o kwaśnym lub obojętnym odczynie. Najpiękniej wzrasta na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Bożykwiat charakteryzuje się wyjątkowo dużą odpornością na choroby i szkodniki. Jest wytrzymały na mróz, jednak kiepsko znosi nadmierne przesuszenie, reagując na nie więdnięciem liści.

Roślinę można rozmnożyć na 2 sposoby: z sadzonek korzeniowych lub z nasion. Sadzonki należy zasadzić w sierpniu lub w miesiącach jesiennych. Zalecane jest umieszczenie ich w skrzynce, najlepiej gdzieś w ciepłym miejscu i pozostawienie ich tam do wiosny, aż się ukorzenią. Na miejsce stałe należy je przesadzić późną wiosną. Jeśli chodzi o nasiona, zalecane jest wysianie ich w słonecznym miejscu w okresie od stycznia do marca. W takich warunkach wykiełkują po upływie ok. 2 tygodni. W okresie wzrostu bożykwiat wymaga regularnego podlewania, ponieważ roślina źle znosi przesuszenie. Po przekwitnieniu częstotliwość podlewania można ograniczyć. Roślina nie wymaga przycinania ani częstego przesadzania. Jej okres wegetacji jest krótki, a po przekwitnieniu roślina szybko zanika. Zalecane jest zatem sadzenie jej w sąsiedztwie innych bylin, dzięki którym rabata nie opustoszeje.

Bożykwiat jest przepiękną rośliną ozdobną, która wspaniale prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, leśnych, jak również w wilgotnych rejonach ogrodów skalnych. Z uwagi na szybkie przekwitanie, wskazane jest sadzenie jej na obrzeżach rabat lub blisko innych bylin, drzew lub kwiatów. Roślina pięknie prezentuje się w kompozycjach z niezapominajkami, niskimi paprociami i kostrzewami. Idealnie nadaje się również do cięcia.

Data publikacji: 16.01.2017