Produkty

Bromelia

Łac. Bromeliaceae

Bromelia

Bromelia, z łac. Bromeliaceae, roślina z rodziny bromeliowatych pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. Występuje w około pięćdziesięciu gatunkach.

W środowisku naturalnym, bromelie rosną jako epifity, przyczepiając się do pni i gałęzi drzew. Formują z liści lejki zbierające wodę oraz szczątkowe substancje odżywcze. Liście te są przeważnie kończyste, sztywne i ułożone w regularną rozetę, w której centrum znajduje się barwny kwiat. Kwiatostany bromelii spotykane są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, a cechą wspólną jest ich egzotyczny wygląd. Można spotkać kwiaty kłosokształtne, wiechowate lub w formie korony, a ich zabarwienie często obejmuje także sąsiadujące z kwiatostanem liście. Niektóre z nich osiągają nawet 50 cm długości, jak na przykład rzadko spotykana, intensywnie niebieska Echmea Blue Rain z kontrastującymi, czerwonymi przysadkami.

Wśród bromelii uprawianych w mieszkaniach, najokazalsza jest Aechmea o wysokich, wiechowatych kwiatostanach i szarozielonych lub pręgowanych liściach. Guzmania występuje w największej ilości odmianach i wielu intensywnych kolorach szyszkowatych kwiatów. Vriesea i Neoregelia odznaczają się ozdobnymi liśćmi w niespotykanych barwach i wzorach.

Bromelia jako kwiat doniczkowy ma specyficzne potrzeby. Sprzyjają jej wysokie temperatury ogrzewanych mieszkań – nie powinny one opadać poniżej 15-16°C. Aechmea i Tillandsia wymagają nieco wyższej temperatury, oscylującej między 22 a 29°C. Potrzebuje też dużej wilgotności powietrza. Wodę pobiera liśćmi, nie korzeniami, co oznacza, że nawadnianie powinno odbywać się poprzez spryskiwanie liści, a nie podlewanie gleby. Rośliny te mają niewielkie zapotrzebowanie na substancje odżywcze i nie wymagają nawożenia. Bromelie o wybarwionych liściach potrzebują więcej światła niż takie odmiany, jak Guzmania czy Vriesea, które mogą rosnąć w cieniu. Żadna z odmian nie potrzebuje stanowisk silnie nasłonecznionych.

Kwitnienie oznacza u niej zakończenie wzrostu i życia, jednak kwiaty bromelii mogą utrzymywać się nawet do ośmiu miesięcy.

Data publikacji: 16.01.2017