Produkty

Browalia

Łac. Browallia

Browalia

Browalia, z łac. Browallia, jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych, która pochodzi z rejonów Ameryki Północnej i Środkowej. W naturze osiąga do ok. 100 cm, jednak w polskich warunkach nie przekracza 50 cm wysokości. Browalia charakteryzuje się błyszczącymi, zielonymi liśćmi o wydłużonym, sercowatym lub owalnym kształcie i zazwyczaj ostrym zakończeniu. Kwitnie w okresie od czerwca do pierwszych mrozów, wykształcając kwiaty o fioletowym, niebieskim lub żółtym odcieniu.

Roślina jest dość łatwa w uprawie. Preferuje przepuszczalne i wilgotne gleby o obojętnym odczynie oraz stanowiska słoneczne lub półcieniste. Browalia ma małą tolerancję zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. W związku z tym należy ją wysadzać na miejsce stałe w kwietniu, kiedy minie zagrożenie przymrozkami, a w upalne dni chronić ją przed ekspozycją na słońce.

Najlepszym sposobem na rozmnożenie browalii jest wysianie jej nasion do doniczki. Pierwszych wschodów należy się spodziewać po upływie ok. 2 tygodni. Nasiona można wysiać od razu do ogrodu w maju, wówczas roślina rozkwitnie po ok. miesiącu. W pielęgnacji browalii najważniejsze jest jej podlewanie, zwłaszcza w okresie suszy. Zimą wskazane jest ograniczenie częstotliwości nawadniania, ponieważ okaz jest wrażliwy na nadmiar wilgoci. W okresie wegetacji wskazane jest również dokarmianie browalii raz na tydzień, wykorzystując w tym celu nawóz do roślin kwitnących. Uprawiając roślinę w domu, należy dbać o regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym się znajduje. Okaz wykazuje dużą odporność na ataki szkodników i chorób, choć podczas jego uprawy, zwłaszcza przy zbyt suchym powietrzu, mogą się pojawić mszyce i mączlik. By je zwalczyć, należy sięgnąć po specjalistyczne środki ochrony roślin.

Browalia jest piękną rośliną, która idealnie nadaje się zarówno do uprawy w doniczce na parapecie, jak również na balkonie, tarasie czy ogrodowej rabacie. Roślina szczególnie pięknie komponuje się z różami i funkiami. Jest wykorzystywana do wypełniania luk po przekwitłych roślinach cebulowych.

Data publikacji: 16.01.2017