Produkty

Centuria pospolita

Łac. Centaurium erythraea

Centuria pospolita

Centuria pospolita, z łac. Centaurium erythraea, zwana również tysiącznikiem, jest gatunkiem rośliny z rodziny goryczkowatych. W naturze występuje na obszarach Europy, Afryki i Azji, zaś na pozostałych kontynentach jest spotykana w wersji hodowlanej.

Charakterystyczna w wyglądzie centurii jest jej wzniesiona, czterokanciasta łodyga, która rozgałęzia się w górnej części, osiągając od 15 do 50 cm wysokości. Szczyt łodygi obfituje w piękne, drobne kwiaty o pięciu płatkach w jasnoróżowym odcieniu. Tysiącznik jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że w pierwszym roku wykształca niewielką rozetę liści, a dopiero w drugim – łodygę wraz z liśćmi, kwiatami i nasionami.

W uprawie centuria pospolita jest dość łatwa – wymaga gleby piaszczystej i wapiennej o umiarkowanym poziomie wilgotności. Należy przy tym pamiętać, by miejsce uprawy było oddalone od dróg natężonego ruchu oraz czynników zanieczyszczających, zwłaszcza jeśli ma posłużyć jako zebrane do spożycia zioło.

Wskazane jest, aby nasiona centurii pospolitej wysiać do gleby jesienią. Przed wysianiem nasiona należy zmieszać z próchnicą, a następnie umieścić je w ugniecionym i wilgotnym podłożu. Niewskazane jest przysypywanie ich ziemią – wystarczy nakryć je jodłowymi gałązkami, zabezpieczającymi przed zbyt silnym wiatrem. W pielęgnacji rośliny należy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia podłoża. Kiedy kwitnie, czyli w okresie od lipca do września, jest możliwe przeprowadzenie zbiorów. Roślinę należy wówczas ściąć w całości, a następnie zebrać w pęczki i zasuszyć w przewiewnym miejscu.

Centuria pospolita jest piękną rośliną ozdobną, która dekoruje doniczki i ogrody. Przede wszystkim jest jednak znana ze swoich właściwości leczniczych – zawiera bowiem wiele drogocennych składników, takich jak alkaloidy, flawonoidy czy sole mineralne. Po zebraniu i ususzeniu, zioło służy do przygotowywania zdrowych naparów, które mają charakterystyczny, gorzki smak. Są one pomocne w leczeniu dolegliwości żołądkowych, mają również właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Napary z centurii są zalecane osobom po ciężkich chorobach i operacjach, ponieważ przyspieszają rekonwalescencję. Stosowanie tysiącznika jest natomiast niewskazane u osób z wrzodami żołądka i/lub dwunastnicy, a także u dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących matek.

Data publikacji: 16.01.2017