Produkty

Chmiel japoński

Łac. Humulus japonicus

Chmiel japoński

Chmiel japoński, z łac. Humulus japonicus, to gatunek rośliny należącej do rodziny konopiowatych i pochodzącej z rejonu Japonii oraz Chin. Jest jednorocznym pnączem osiągającym nawet 4 m wysokości, które cechuje się szybkim wzrostem i wyróżnia się ciemnozielonymi, klapowanymi liśćmi oraz charakterystycznymi, przypominającymi szyszki kwiatami.

Chmiel japoński jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Najlepiej zasadzić go w podłożu umiarkowanie zasobnym w składniki pokarmowe oraz lekkim – żyzna i wilgotna gleba zapewni pnączu optymalne warunki do bujnego wzrostu. Roślinę możemy zasadzić w słońcu lub półcieniu – dobrym miejscem będzie też takie, w którym podstawa chmielu będzie zacieniona, a jego pędy będą wystawione na działanie promieni słonecznych. W okresie wegetacyjnym chmiel japoński należy regularnie podlewać, a także zasilać płynnym uniwersalnym nawozem do roślin zdobnych.

Chcąc uprawiać chmiel japoński, możemy zaopatrzyć się w gotową sadzonkę, którą przesadzamy w wybrane miejsce i podlewamy, zapewniając jej odpowiednią podporę, np. bambusową kratkę. Roślinę wyhodujemy też z nasion, które przed wysadzeniem do gleby należy wymoczyć. Umieszczamy je w pojemnikach w połowie kwietnia, a gdy podrosną i zostaną zahartowane, wystawiamy na zewnątrz i przesadzamy na stałe miejsce w odstępach ok. 50 cm od siebie. Chmiel japoński może być atakowany przez przędziorki chmielowce, mączniaka prawdziwego i rzekomego – aby zażegnać niebezpieczeństwo, najlepiej zastosować odpowiednie środki chemiczne, a porażone chorobami części rośliny usuwać.

Chmiel japoński to szybko rosnące pnącze, które skutecznie zakrywa płoty, ogrodzenia, kratki, trejaże i inne podpory, tworząc szczelne zielone ściany. Za jego dekoracyjny charakter odpowiadają przede wszystkim intensywnie zielone liście. Pnącze to doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach, ale świetnie sprawdza się także na tarasach bądź balkonach, gdzie może być hodowane w donicach. Warto dodać, że gatunek ten, w przeciwieństwie do chmielu zwyczajnego, nie wytwarza lupuliny, czyli żywicy znajdującej zastosowanie np. w produkcji piwa.

Data publikacji: 16.01.2017