Produkty

Chmiel zwyczajny

Łac. Humulus lupulus

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny, z łac. Humulus lupulus należy do rodzaju chmiel z rodziny konopiowatych. To krzew od tysiącleci występujący na obszarze większej części Europy, Azji i Ameryki Północnej. Płożąca się, często drewniejąca łodyga chmielu, może dorosnąć do 5 metrów. Ponieważ najczęściej oplata podpórki czy ogrodzenia, roślina sprawia zwykle wrażenie niższej.

Krzew chmielu jest gęsto pokryty niepozornymi liśćmi w kształcie rąbu, rosnącymi po trzy połączone u podstawy, głęboko wycięte sztuki na jednym ogonku. Na świeżych pędach i młodych okazach pojawiają się też mniejsze liście jajowate o ostrym zakończeniu. Z kątów liści wyrastają drobne, nieregularne wiechy niepozornych kwiatów w kolorze biało-zielonym. Jednak tym, co wyróżnia chmiel spośród innych roślin, są jego owoce w formie małych, jasnozielonych szyszek pokrytych łuskami.

To roślina wieloletnia, którą w stanie naturalnym często spotyka się w zaroślach, na rumowiskach i w pobliżu starych ogrodzeń. Na ścianie czy płocie tworzy jednolity kobierzec o dużej objętości, przez co może zakryć mało reprezentacyjny fragment muru czy stary płot. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ścianą, musimy zapewnić chmielowi kilka solidnych podpór. W przeciwnym razie będzie tworzył obfity dywan na obszarze kilkudziesięciu centymetrów wokół podstawy. Chmiel wymaga nasłonecznionego stanowiska i osłony od wiatru, szczególnie blisko korzenia. Potrzebuje do rozwoju żyznej gleby, najlepiej takiej o obojętnym lub zasadowym odczynie i dużej zawartości składników mineralnych. Chmiel można nawozić raz do roku.

Jeśli zależy nam na rozmnażaniu chmielu, warto wiedzieć, że jeden okaz posiada tylko cechy płciowe męskie lub żeńskie i do rozmnażania potrzebuje drugiego okazu o cechach drugiej z płci. Można też uprawiać go z przeznaczeniem na produkcję piwa, kosmetyków przeciwstarzeniowych, szamponów czy jako domowy środek nasenny i moczopędny. W tym celu jednak trzeba już pod uprawę przeznaczyć pole, na którym należy w równomiernych rzędach umieścić podpory. Potrzebne do produkcji kosmetyków czy środków leczniczych szyszki pochodzą tylko z żeńskich okazów chmielu.

Data publikacji: 16.01.2017