Produkty

Chmielograb

Łac. Ostrya

Chmielograb

Chmielograb, z łac. Ostrya, to rodzaj roślin należących do rodziny leszczynowatych bądź brzozowatych, co zależy od ujęcia systematycznego. W naturze występuje na południu Europy, w Ameryce Północnej, a także w Azji.

Rodzaj chmielograb obejmuje 7 gatunków drzew liściastych, wśród których wymienić można chmielograb japoński, wirginijski oraz gatunek typowy – chmielograb europejski, który jako jedyny występuje w Polsce. Drzewo to dorasta do ok. 20 m wysokości, a jego korona przybiera kulistostożkowaty kształt. Liście chmielograbu są podłużnie jajowate, piłkowane na brzegach oraz wyraźnie unerwione – z wyglądu przypominają liście grabu. Drzewo kwitnie w maju, a owocuje we wrześniu, wydając orzeszki zebrane w przypominające szyszki chmielu owocostany – jest to jednak cecha starszych, 20-30-letnich okazów.

Chmielograb europejski jest rośliną ozdobną, która w naturze porasta lasy i zarośla. Jest drzewem ciepłolubnym, jednak tolerancyjnym jeśli chodzi o warunki świetlne – dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i na stanowiskach zacienionych. Preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, wapienne oraz umiarkowanie wilgotne, ale nie powinny zaszkodzić mu także susze. Chmielograb europejski, podobnie jak japoński wirginijski, jest także odporny na mróz.

Wszystkie trzy gatunki chmielograbów wyróżniają się dekoracyjnym wyglądem, który zachwyca szczególnie w czasie jesieni – wtedy też liście drzew efektownie się przebarwiają. Wartość ozdobną mają także licznie pojawiające się na drzewach kwiatostany oraz owoce. Rośliny te polecane są do sadzenia na terenach zieleni publicznej, np. w parkach czy zieleńcach, gdzie mogą rosnąć w większych grupach lub jako solitery. Nadają się także do ogrodów, jednak ze względu na duże rozmiary najlepiej sprawdzają się na działkach o sporej powierzchni. Ponadto chmielograb europejski oraz wirginijski są także źródłem cennego, wytrzymałego oraz gęstego drewna. Znajduje ono zastosowanie w produkcji uchwytów narzędzi, ale również stosowane jest do wyrobu instrumentów muzycznych czy w przemyśle meblarskim.

Data publikacji: 22.02.2017