Produkty

Choina

Łac. Tsuga

Choina

Choina, z łac. Tsuga, to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, do którego zalicza się około 10 gatunków. Ta roślina iglasta pochodzi z lasów północnej i wschodniej Azji oraz Ameryki Północnej. Drzewo wyróżnia się szeroko uformowanym, zaokrąglającym się stożkiem. Wśród gatunków i odmian znajdują się zarówno bardzo wysokie okazy, jak i karłowe krzewy. Również ubarwienie igieł jest różne – żywo i jasnozielone lub niebieskawe.

Choina jest zimozielona. Jej pokrój może być bardziej rozłożysty lub stożkowaty w zależności od odmiany i gatunku. Gałęzie choiny wdzięcznie opadają i rozwidlają się w liczne wieszające się lub łukowate gałązki. Igły są ułożone grzebieniasto i są krótkie, płaskie i tępo zakończone. Bywają białe na spodzie. W zależności od gatunku choina jest całkiem lub częściowo mrozoodporna. Niektóre płożące odmiany nie przekroczą 30 cm wysokości, inne gatunki mogą zaś urosnąć do 40 m.

Czy choinę można uprawiać w Polsce? Większość gatunków będzie bez problemu rosła w ogrodzie i przeżyje dziesiątki lat – są z reguły mrozoodporne. Choinę można wykorzystać do formowania żywopłotu lub sadzić jako solitera. Popularnie uprawianym w Polsce gatunkiem jest Tsuga canadensis, czyli choina kanadyjska. Rozłożysta korona i majestatyczność tego drzewa sprawiają, że nadaje się do dużych ogrodów i parków. Dzięki rozlicznym odmianom da się znaleźć okaz, który może również zasilić roślinność małego ogrodu lub być uprawiany w pojemniku.

Choinę sadzi się od połowy jesieni do połowy wiosny w wilgotnej, gliniastej glebie. Drzewo to będzie tolerowało zacienienie i chłody. Gatunek kanadyjski znosi również podłoże alkaliczne, zachodni natomiast przeżyje podtopienie. Choiny nie są specjalnie wymagające w uprawie, lecz mogą być podatne na szkodnika – opieńkę miodową. Są również wrażliwe na dwutlenek siarki.

Choiny są efektownymi drzewami iglastymi, a ich zimozieloność i mrozoodporność czyni je doskonałymi elementami architektury krajobrazu przez cały rok. Odmiana choiny kanadyjskiej 'Pendula' ma pokrój płaczący, co czyni ją szczególnie ozdobną.

Data publikacji: 16.01.2017