Produkty

Clematis

Łac. Clematis

Clematis

Clematis (powojnik), z łac. Clematis, to roślina z rodziny jaskrowatych, która obejmuje około 500 gatunków. Clematisy pochodzą przede wszystkim z Japonii oraz Chin, jednak uprawia się je w klimacie ciepłym i umiarkowanym na całym świecie. Inna nazwa omawianych roślin to powojniki. Są to rośliny pnące, którą mogą sięgać nawet 8 m wysokości. 

W zależności od gatunku liście clematisów są zimozielone lub opadające na zimę, natomiast kwiaty posiadają średnicę około 5 cm i występują w kolorze białym, różowym, żółtym, czerwonym oraz fioletowym. Clematisy najlepiej rosną w miejscu słonecznym (choć odmiany o jaśniejszej barwie kwiatów wolą półcień) na żyznej i próchniczej glebie. Powojnikom nie odpowiada zasolone czy też kwaśne podłoże, o czym należy pamiętać przy ich nawożeniu – do ich odżywiania powinno się używać mieszanki odkwaszonego torfu lub nawozów azotowych/fosforowych o wydłużonym działaniu.

Bardzo istotną kwestią dla omawianych roślin jest wilgotność – nie tolerują one ani suszy, ani nadmiaru wody, ani też przegrzania gruntu. W związku z tym zaleca się systematyczne podlewanie, kompostowanie gleby oraz posadzenie u podnóży powojników niskich roślin okrywowych, które osłonią je przed mrozem i zabezpieczą przed suszą. Znaczna część powojników, mimo swojej mrozoodporności (częściowo podmarznięte pędy mają zdolność odrastania), wymaga ochrony dolnej części przez obsypywanie kopczykiem.

Z uwagi na osiąganą wysokość roślin wynoszącą średnio 2-3 m, konieczne jest zastosowanie podpór w postaci drabinek lub pojedynczych palików. Ponadto roślinę należy przycinać odpowiednio do pory jej kwitnienia – powojniki kwitnące wiosną tniemy w sposób delikatny zaraz po przekwitnięciu, na wysokości średnio 1,5 m, z kolei powojniki, dla których porą kwitnienia jest lato lub jesień, przycinamy wczesną wiosną o wiele niżej, tj. około 40 cm nad ziemią. Warto też zwrócić uwagę na atakujące clematisy choroby i przeciwdziałać szarej pleśni oraz mączniakowi, stosując środki grzybobójcze. Ważne, by pamiętać, że roślina jest lekko trująca.

Clematisy idealne dekorują ogrody, a ich niższe odmiany nadają się także na rabatki. Doskonale sprawdzają się też w uprawie doniczkowej, tym samym zdobiąc nasze balkony i tarasy.

Data publikacji: 16.01.2017