Produkty

Delosperma

Łac. Delosperma

Delosperma

Delosperma, z łac. Delosperma, to bylina sukulentowa, która należy do rodziny pryszczyrnicowatych. Inaczej zwana przypołudnikiem lub słonecznicą. Wywodzi się z Afryki Południowej. 

Delosperma o płożącym przekroju osiąga od 5 do 10 cm wysokości, tworząc rozłożyste kępki, które w optymalnych warunkach mogą przejść w barwne kobierce. Mięsiste i wałeczkowate liście mają ciemnozieloną lub szarozieloną barwę. Delosperma zachwyca pięknymi kwiatami, które są podobne do krzaczastych astrów. Dzięki dużej liczbie odmian można podziwiać kwiatostany w wielu kolorach: białe, kremowe, czerwone, pomarańczowe, żółte lub fioletowe. Kielichy kwiatów są bardzo wrażliwe na światło, dlatego tylko za dnia pozostają otwarte, w nocy oraz przy niesprzyjającej pogodzie są zamknięte. Kwiatami możemy cieszyć się od czerwca do sierpnia. Najczęściej uprawiane są 2 gatunki rośliny: Delosperma nubigenum oraz Delosperma cooperi.

Jak uprawiać słonecznicę, by pięknie się rozwijała? Do uprawy rośliny warto wybrać stanowisko ciepłe oraz dobrze nasłonecznione. Delosperma jest odporna na suszę, jednak w zbyt niskich temperaturach niszczeje. Dlatego w okresie zimowym należy ją okryć. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci, która w czasie zimy szczególnie może jej zagrażać. Zaleca się niewielkie nawadnianie. Podłoże powinno być przepuszczalne oraz lekkie, warto je wzbogacić żwirem lub gruboziarnistym piaskiem. Dzięki odporności na suszę, roślina idealnie sprawdzi się w roli dekoracji skalniaków, murków czy skarp. Długi okres kwitnienia sprawia, że pięknie prezentuje się zasadzona na rabatach. Sadzonki pędowe bardzo łatwo się ukorzeniają, dlatego warto wykorzystać ten sposób na rozmnażanie. O wiele trudniej roślina zawiązuje nasiona.

Ze względu na dekoracyjność kwiatostanów i wielość barw przypołudnik jest wykorzystywany do dekoracji ogrodów. Często jest częścią kompozycji wykorzystywanych do tworzenia wyróżniających się ogródków skalnych. Można także wykorzystać go w uprawie pojemnikowej, umieszczając piękne kwiaty w dekoracyjnych misach na balkonie lub tarasie.

Data publikacji: 11.01.2017