Produkty

Diascia

Łac. Diascia

Diascia

Diascia, z łac. Diascia, to roślina należąca do rodziny trędownikowatych. Pochodzi z południowych terenów Afryki. Diascia to roślina uprawiana w naszym klimacie jako jednoroczna, osiągająca wysokość ok. 30 cm. Jej cechą charakterystyczną są dłuższe, pokładające się pędy dorastające do 30 cm, pokryte owalnymi liśćmi. 

Roślina dobrze się krzewi i obficie zakwita w maju lub czerwcu – jej drobne kwiaty w kolorze różowym, łososiowym, filetowym lub brzoskwiniowym utrzymują się do pierwszych przymrozków.

Diascia jest rośliną ozdobną, którą można uprawiać z rozsady. W tym celu na przełomie marca i kwietnia wysiewamy jej nasiona do skrzynek – sadzonki można przesadzić na stałe miejsce w drugiej połowie maja. Roślina preferuje podłoże przepuszczalne i lekkie, najlepiej z dodatkiem kulek styropianowych bądź perlitu. Najlepszym stanowiskiem jest dla niej miejsce w pełni nasłonecznione, ale osłonięte przed silnym wiatrem oraz deszczem, które mogłyby uszkodzić jej kruche pędy.

Diascia wymaga regularnego podlewania, ponieważ nie toleruje przesuszania – woda nie może jednak zalegać w doniczce, by nie osłabiać wzrostu i nie powodować obumierania pędów. Z tego powodu na dnie pojemników należy wykonać warstwę drenażową. 2 lub 3 razy w tygodniu warto także zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym z zawartością żelaza. Aby diascia powtórzyła kwitnienie, pędy z przekwitniętymi kwiatami należy przycinać.

Diascia jest rośliną idealną do skrzynek balkonowy oraz wiszących donic, które najlepiej wyeksponują jej zwisające, pokryte licznymi kwiatami pędy. Może rosnąć samodzielnie bądź stanowić element różnorodnych kompozycji, np. z pelargoniami, lobeliami, nemezjami czy innymi roślinami ozdobnymi – również tymi o pokroju wzniesionym. Znajduje także zastosowanie podczas obsadzania rabat, skalniaków, skarp i nasypów i bywa wykorzystywana do tworzenia obwódek. Ponieważ jej liczne kwiaty same opadają po przekwitnięciu, podczas jej uprawy na tarasie lub balkonie trzeba się liczyć z potrzebą częstego uprzątania ich powierzchni.

Data publikacji: 22.02.2017