Dlaczego nasz storczyk nie kwitnie

Dlaczego nasz storczyk nie kwitnie

Storczyki to jedne z tych roślin, które chyba najmocniej zjednały sobie serca osób uprawiających kwiaty w domowych warunkach. Swoimi pięknymi kwiatami ozdabiają każde wnętrze. Niestety zdarza się tak, że nie zawsze kwitną – dlaczego?

storczyk w doniczceStorczyki – rośliny, które rosną w praktycznie każdym miejscu świata. Potrafią dostosować się do każdego środowiska, pod warunkiem, że nieco im w tym pomożemy. Jednym z najłatwiejszych w uprawie jest storczyk Phalaenopsis – to on najczęściej zdobi nasze domowe parapety.

Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas uprawy storczyka?

Do najważniejszych parametrów należą przede wszystkim: światło, wilgotność – podlewanie, temperatura powietrza. Naturalne jest oczywiście, że im bardziej zbliżymy warunki do tych, które w środowisku naturalnym posiada nasza roślina, tym dla niej lepiej.

Dlaczego nasz storczyk nie kwitnie?

Najprawdopodobniej dlatego, że jest osłabiony, że nie zapewniliśmy mu dostatecznie dobrych warunków do wzrostu. Przyczyn należy upatrywać w konieczności zmiany dotychczasowych nawyków w uprawie rośliny. Prawdopodobne jest także to, że roślinę zaatakowały jakieś szkodniki, które wykorzystały moment kiepskiej kondycji storczyka.

Jakie błędy w uprawie storczyka są najczęstszym powodem tego, że roślina nie kwitnie?

Otóż z reguły wynika to z tego, że nie do końca zapoznaliśmy się z warunkami otoczenia, jakich rzeczywiście wymaga nasza roślina.

Być może chodzi o zbyt niską temperaturę w miejscu, w którym stoi na co dzień kwiat. Ta najczęściej ogranicza nie tylko samo kwitnienie storczyka, ale również wzrost rośliny. Znakiem rozpoznawczym informującym o zbyt niskiej temperaturze są ponadto nienaturalnie małe liście wyrastające z łodygi.

Podobnie – także negatywnie – działa na naszą roślinę zbyt wysoka temperatura oraz zacienione pomieszczenie.

Niepokojąco na stan naszej rośliny wpływa także zbyt częste i zbyt intensywne nawożenie oraz zbyt mała wilgotność powietrza – storczyki powinny być zraszane praktycznie codziennie.

Wreszcie, brak kwitnienia może być także wynikiem braku okresu spoczynku w okresie wegetacji rośliny, a także nieprawidłowo przeprowadzonego przesadzania i szkodnikami, które szybko niszczą korzenie kwiatu.

Nie kwitnie? Co zrobić, żeby było inaczej?

Aby pobudzić kwitnienie u storczyka, możemy zastosować kilka ogrodniczych chwytów, np. zwiększyć różnicę temperatur pomiędzy porą dnia a porą nocną.

Pozwólmy także naszej roślinie na spoczynek: w tym celu należy wstrzymać podlewanie najlepiej na miesiąc, a nawożenie nawet na dwa miesiące. Po takim czasie nasze storczyki na pewno chętniej i szybciej zakwitną.biały storczyk

Aby roślina czuła się dobrze, najlepiej jest ją zasadzić w wazonie, który rozszerza się ku górze, wówczas korzenie mają wystarczający dostęp do światła słonecznego i powietrza.

Wprowadźmy okres deszczowy i okres suszy – czyli obfite podlewanie, najlepiej w momencie, kiedy korzenie wyglądają niczym suche sznurki, oraz delikatne podlewanie – zazwyczaj w zimie.

Czasem storczyka trzeba przesuszyć – charakterystycznym objawem tego, że kwiat ma zbyt mokre podłoże, jest widok opadających kwiatów.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
11.06.2015
ile ja się namęczyłam, żeby w końcu mi storczyk zakwitł... faktycznie trzeba spełnić wszystkie punkty tutaj wymienione, inaczej nie ma szans, przynajmniej mi się nie udawało... a koleżanki mówiły, że to takie proste :/

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego nasz storczyk nie kwitnie