Storczyki – rośliny, które rosną w praktycznie każdym miejscu świata. Potrafią dostosować się do każdego środowiska, pod warunkiem, że nieco im w tym pomożemy. Jednym z najłatwiejszych w uprawie jest storczyk Phalaenopsis – to on najczęściej zdobi nasze domowe parapety.
Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas uprawy storczyka?
Do najważniejszych parametrów należą przede wszystkim: światło, wilgotność – podlewanie, temperatura powietrza. Naturalne jest oczywiście, że im bardziej zbliżymy warunki do tych, które w środowisku naturalnym posiada nasza roślina, tym dla niej lepiej.
Dlaczego nasz storczyk nie kwitnie?
Najprawdopodobniej dlatego, że jest osłabiony, że nie zapewniliśmy mu dostatecznie dobrych warunków do wzrostu. Przyczyn należy upatrywać w konieczności zmiany dotychczasowych nawyków w uprawie rośliny. Prawdopodobne jest także to, że roślinę zaatakowały jakieś szkodniki, które wykorzystały moment kiepskiej kondycji storczyka.
Jakie błędy w uprawie storczyka są najczęstszym powodem tego, że roślina nie kwitnie?
Otóż z reguły wynika to z tego, że nie do końca zapoznaliśmy się z warunkami otoczenia, jakich rzeczywiście wymaga nasza roślina.
Być może chodzi o zbyt niską temperaturę w miejscu, w którym stoi na co dzień kwiat. Ta najczęściej ogranicza nie tylko samo kwitnienie storczyka, ale również wzrost rośliny. Znakiem rozpoznawczym informującym o zbyt niskiej temperaturze są ponadto nienaturalnie małe liście wyrastające z łodygi.
Podobnie – także negatywnie – działa na naszą roślinę zbyt wysoka temperatura oraz zacienione pomieszczenie.
Niepokojąco na stan naszej rośliny wpływa także zbyt częste i zbyt intensywne nawożenie oraz zbyt mała wilgotność powietrza – storczyki powinny być zraszane praktycznie codziennie.
Wreszcie, brak kwitnienia może być także wynikiem braku okresu spoczynku w okresie wegetacji rośliny, a także nieprawidłowo przeprowadzonego przesadzania i szkodnikami, które szybko niszczą korzenie kwiatu.
Nie kwitnie? Co zrobić, żeby było inaczej?
Aby pobudzić kwitnienie u storczyka, możemy zastosować kilka ogrodniczych chwytów, np. zwiększyć różnicę temperatur pomiędzy porą dnia a porą nocną.
Pozwólmy także naszej roślinie na spoczynek: w tym celu należy wstrzymać podlewanie najlepiej na miesiąc, a nawożenie nawet na dwa miesiące. Po takim czasie nasze storczyki na pewno chętniej i szybciej zakwitną.
Aby roślina czuła się dobrze, najlepiej jest ją zasadzić w wazonie, który rozszerza się ku górze, wówczas korzenie mają wystarczający dostęp do światła słonecznego i powietrza.
Wprowadźmy okres deszczowy i okres suszy – czyli obfite podlewanie, najlepiej w momencie, kiedy korzenie wyglądają niczym suche sznurki, oraz delikatne podlewanie – zazwyczaj w zimie.
Czasem storczyka trzeba przesuszyć – charakterystycznym objawem tego, że kwiat ma zbyt mokre podłoże, jest widok opadających kwiatów.