Produkty

Do której części ogrodu zaprosić bluszcz?

Do której części ogrodu zaprosić bluszcz?

Bluszcz jest jednym z najstarszych i najbardziej widowiskowych pnączy, jakie może zawitać do naszego ogrodu. Jego widok może nas cieszyć przez cały rok, jeśli tylko umieścimy go w odpowiednim miejscu i obdarzymy prawidłową pielęgnacją.

bluszczWiele zalet 

Bluszcz jest rośliną, która sprawdzi się w każdym ogrodzie, znacznie uatrakcyjniając jego wygląd. Jego cechą charakterystyczną, a zarazem jedną z najważniejszych zalet, jest bardzo wysoka odporność na działanie mrozu, dzięki czemu tę zimotrwałą roślinę możemy podziwiać przez 365 dni w roku. Najbardziej znana odmiana, czyli bluszcz pospolity, jest pnączem mogącym osiągać nawet 20 metrów długości. Co bardzo ważne, bluszcze nie wymagają od nas pracochłonnej pielęgnacji.

Ulubione warunki

Bluszcze wyjątkowo dobrze czują się w miejscach półzacienionych lub w pełni zacienionych. Odmiany o zimozielonych liściach lubią przebywać w miejscach chłodniejszych, a te o liściach jaśniejszych – na stanowiskach cieplejszych, gdzie pojawia się nieco więcej słońca. Szczególnie odmiany bluszczu pospolitego o pstrych liściach należy uprawiać w miejscach dobrze oświetlonych, ponieważ brak światła powoduje u nich przebarwienia. Decydując się na posadzenie bluszczu w naszym ogrodzie, powinniśmy unikać też suchej i kwaśnej gleby. 

Ulubione miejscabluszcz

To pnącze rosnące w wyjątkowo szybkim tempie, które dzięki korzeniom przybyszowym jest w stanie wspiąć się na niemal każdą powierzchnię. Z tego względu mamy dużą dowolność w stosunku do umieszczenia bluszczu w naszym ogrodzie, ale także poza nim. Bardzo popularne jest obsadzanie nim ścian budynków, altanek ogrodowych, ogrodzeń, schodów, murków czy drzew.

Pielęgnacja

Uprawiając bluszcze, powinniśmy mieć na uwadze ich szybko rozrost i regularnie przycinać ich pędy. W okresie letnim należy zraszać je wodą przynajmniej dwa razy w tygodniu, a w ciągu zimy najlepsze jest dla nich nieco bardziej umiarkowane podlewanie. Powinniśmy pamiętać o tym, że rozwój bluszczy zależy od lekkiego przesuszenia ziemi, dlatego też nie mogą być przelewane.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Do której części ogrodu zaprosić bluszcz?