Produkty

Dwurząd

Łac. Diplotaxis

Dwurząd

Dwurząd, z łac. Diplotaxis, to rodzaj roślin należący do rodziny kapustowatych. W stanie naturalnym porasta tereny basenu Morza Śródziemnego, obejmując Afrykę Północną, Europę Południową, Azję Zachodnią oraz Azję Środkową.  

Dwurząd dorasta do 60 cm wysokości, choć w stanie naturalnym zazwyczaj jest niższy. Liście dwurzędu przybierają formę pierzastodzielnych o barwie niebieskozielonej. Natomiast pojedyncze kwiaty do złudzenia przypominają kwiaty rzepaku, charakteryzując się intensywnym i bardzo przyjemnym zapachem.

Dwurząd najlepiej rośnie w słonecznym miejscu na lekkiej i piaszczystej glebie o odczynie wapiennym. Korzenie dwurzędu powinny mieć możliwość czerpania wody z dużych głębokości, dzięki czemu roślina nie jest wymagająca w uprawie. Jeżeli w czasie suszy dwurząd byłby skory do usychania, to po większych opadach deszczu bardzo szybko się odradza. Kwitnie z przerwami od maja do października, jednak jego nasiona udaje się zebrać dopiero w listopadzie. Wśród preferowanych zabiegów pielęgnacyjnych zaleca się przycinanie, ponieważ dzięki niemu dwurząd uzyskuje niezwykle zwartą kępę, a jego listki pozostają młode oraz nadal aromatyczne.

Dorosłe rośliny niezbyt dobrze znoszą przesadzanie, dlatego wykonuje się jedynie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność, jednocześnie pamiętając, aby uczynić to z dużą bryłą ziemi. Roślina należy do miododajnych – jej wspomniany powyżej intensywny zapach z powodzeniem przyciąga mnóstwo owadów, w tym także pszczół. Dwurząd kwitnie już w pierwszym roku po wysianiu i jest odporny na ujemne temperatury, w związku z czym może zimować w gruncie bez okrycia. Należy do roślin wyjątkowo łatwo rozmnażających się z samosiewu, co może stanowić poważny problem, ponieważ jego ekspansywność prowadzi do trudność w późniejszym usunięciu go

Do specjalnych właściwości dwurzędu należy wymienić fakt, że jego młode liście w medycynie ludowej były wykorzystywane jako środek ściągający, wymiotny i moczopędny. Co więcej, liście dwurzędu wąskolistnego są jadalne, dlatego są dodawane do sałatek, pizzy, potraw mięsnych oraz sosów. Dwurząd z powodzeniem porasta przydroża, szutrowiska nasypów kolejowych, miejsca ruderalne, czy też wysypiska.

Data publikacji: 11.01.2017