Produkty

Epipremnum

Łac. Epipremnum

Epipremnum

Epipremnum to wieloletnie, wiecznie zielone pnącza z rodziny obrazkowatych Araceae Juss. o rozłożystych, ozdobnych liściach pełniących funkcję dekoracyjną. W naturalnych warunkach porastają lasy deszczowe i monsunowe w nizinach oraz u podnóża gór na obszarach rozciągających się od Chin, poprzez Indonezję, po Australię i Oceanię.

Pnącza osiągają długość do 15 metrów. Łodyga ma grubość od 0,5 do 4 cm. Liście można spotkać w różnych kształtach: pierzastodzielne lub całobrzegie o sercowatej nasadzie i owalnym kształcie, ze spiczastym końcem. Ich powierzchnia jest błyszcząca, o mocno nasyconej barwie ciemnozielonej. Czasami są lekko podbarwione na niebiesko. Ich szerokość wynosi od 1,2 do 6,5 cm.

Pnącze nie ma dużych wymagań uprawnych. Do pełnego wzrostu potrzebuje podpory, po której pnie się w górę. Temperatura optymalna dla epipremnum to w zimie około 13°C, a latem od 18°C do 23°C. Dobrze rośnie w miejscach zacienionych. Bardziej oświetlone stanowiska mogą poskutkować ciekawszym zabarwieniem liści. Jeśli liście płowieją, oznacza to, że światło jest za mocne i trzeba przenieść roślinę w głębszy cień.

Liście warto przecierać mokrą ściereczką w czasie zimy oraz spryskiwać czystą wodą w lecie – roślina ta źle toleruje środki do nabłyszczania. Jest też wrażliwa na przeciągi i bliskość urządzeń generujących wysokie temperatury. Nie ma dużego zapotrzebowania na wodę. Ziemia w doniczce powinna wyschnąć przed kolejnym podlewaniem. Częstotliwość podlewania zależy od pory roku: latem co 4-5 dni, zimą raz na tydzień. Jeśli ziemia jest wciąż wilgotna, należy wydłużyć przerwy w podlewaniu. Pnącze potrzebuje nawożenia co miesiąc – zalecaną dawkę płynnego nawozu wystarczy rozpuścić w porcji wody przeznaczonej do podlania. Preferuje ziemię gliniastą o dobrym drenażu.

Żeby uzyskać większe rozkrzewienie, można przyciąć pędy mniej więcej o połowę. Pnącze źle znosi przesadzanie, lecz tylko jeśli jest przesadzane częściej niż raz w roku. Odpowiednio pielęgnowane epipremnum może rosnąć wiele lat. W celu rozmnożenia rośliny można ukorzenić sadzonki wierzchołkowe poprzez włożenie ich do ziemi lub wody.

Data publikacji: 12.01.2017