Produkty

Eucharis

Łac. Eucharis x grandiflora

Eucharis

Eucharis x grandiflora ze względu na swoje południowoamerykańskie pochodzenie nazywa się także lilią amazońską, mimo iż nie jest spokrewniona z lilią. Nazywany jest też w skrócie eucharisem.

Przypomina wyglądem inny gatunek – Eucharis amazonicę, która stanowi jej „sobowtóra”, różniąc się jedynie mniejszymi kwiatami. Roślina z rodziny amarylkowatych powszechnie występuje w zachodniej Kolumbii oraz Ekwadorze.Jest także spotykana w innych rejonach świata dzięki dekoracyjnej formie. Eucharis osiąga około 50 cm. Z wydłużonej bulwy wyrastają ciemnozielone, błyszczące liście, które są otoczone kwiatostanami w białym kolorze, które tworzą baldachy. Roślina wydziela słodką woń. Kwitnie w zimowych miesiącach – w styczniu i lutym.

Jak uprawiać roślinę? Uprawę należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego stanowiska. Najlepsze będzie to znajdujące się w półcieniu. Nie wolno dopuścić do tego, by roślina była wystawiona na bezpośrednie działanie słońca, choć lubi ciepło. Dlatego w zimie należy utrzymywać temperaturę 18°C, umieszczając ją w chłodniejszym pomieszczeniu.

Przy tworzeniu podłoża warto zmieszać glinę, torf oraz ziemię kompostową. Dobrze jest zastosować nawóz do kwitnących roślin doniczkowych – należy regularnie, co 3 tygodnie od wiosny do jesieni nawozić roślinę. Eucharis należy nawadniać 2 razy w tygodniu, większą dawkę cieczy warto zaaplikować podczas kwitnienia, mniejszą zaś w okresie zimowym. Liście można zraszać, nie dopuszczając do tego, by woda przedostała się do kwiatów. Aby roślina lepiej oddychała można usuwać kurz z jej liści przy pomocy wilgotnej ściereczki. Zaleca się przesadzanie rośliny co 3 lata.

Jak rozmnażać roślinę? Wiosną można wykorzystać większe cebule przybyszowe o kilku korzeniach. Sadzenie najlepiej wykonać w kwietniu.

Ogrodnicy chwalą sobie eucharis jako doskonałą roślinę kwitnącą do ozdoby mieszkań, jak i biur. W kwiaciarniach nie brakuje bukietów z ciętych eucharisów. Wszystko za sprawą pięknych kwiatostanów, które przez długi czas utrzymują swoją świeżość.

Data publikacji: 12.01.2017