Produkty

Jak przechowywać warzywa z działki

Jak przechowywać warzywa z działki

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że najlepsze warzywa to te, które sami wypielęgnowaliśmy w swoim ogrodzie. Marchew z działki smakuje po prostu inaczej. Nieporównywalnie dobrze w porównaniu z tą, którą kupujemy w markecie.

jak przechowywać warzywaDla wielu osób praca na działce to prawdziwa przyjemność. Czas spędzony na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody to niezastąpiony relaks. Jeśli przy okazji możemy zatem otrzymać bogaty plon zdrowych, pięknych i pełnych witamin warzyw, to aż szkoda byłoby z tego daru natury nie skorzystać.

Najpierw sadzimy, później pielęgnujemy, wreszcie czekamy na plon. Kiedy już się doczekamy, czeka nas zebranie tego, co wyrosło, a wraz ze zbiorami myśl o tym, gdzie i jak to wszystko przechować. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Przechowywanie warzyw korzennych

Mamy na myśli marchew, pietruszkę, seler czy ziemniaki. Tego typu warzywa możemy albo zabrać z działki i przechować w domowej piwnicy, albo pozostawić w altanie na działce, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie zapewnić im stałą, stosunkowo niską temperaturę oraz dostęp do świeżego powietrza. Warzywa korzeniowe warto też przysypać piaskiem.

Kapusta i cebula

Te dwa rodzaje warzyw możemy ułożyć w skrzynkach. Przechowujemy je koniecznie w suchym miejscu, najlepiej także w stosunkowo niskiej temperaturze.

Czosnek

Najlepiej upleść go w tradycyjne warkocze i zawiesić w suchym miejscu.

Brukselka i por

Spokojnie mogą pozostać na działce w ziemi. Co ciekawe zebrane w styczniu lub lutym będą jeszcze smaczniejsze niż normalnie.

Niestety, nie wszystkie warzywa nadają się do przechowywania na zimę. Kilka z nich, w tym kalarepa, kalafior, rzodkiewka, pomidory, ogórki, są bardzo nietrwałe i nie nadają się na zimowanie. Mogą maksymalnie wytrzymać tylko kilkanaście dni.

Do przechowywania na zimę spokojnie nadają się natomiast buraki, cebula, czosnek, chrzan, seler, pietruszka, marchew czy kapusta.

Co ciekawe, wytrzymałość roślin na warunki zimowe w dużej mierze zależy od tego, jaką odmianę warzywa kupimy. Na przykład w przypadku cebuli najlepsza jest jej późna odmiana: Sochaczewska lub Wolska. Najtrwalsza marchew to z kolei Jawa lub Perfekcja. warzywa przechowywanie

Przechowywanie a stopień dojrzałości warzywa

Najlepiej zimują warzywa wyrośnięte, ale uwaga - nie przejrzałe. Chociażby dlatego warto opóźniać siew do przełomu maja i czerwca.

Warzywa najlepiej zbierać w bezdeszczowy dzień. Dokładnie przeglądamy każdy egzemplarz. Patrzymy czy jest zdrowy, czy nie jest uszkodzony i czy nie uległ przemarznięciu.

Jeśli mamy do przechowywania dużo warzyw (ziemniaki, czerwone buraki, marchew, pietruszkę, seler) pozostawmy je w kopcu utworzonym na działce. Upewnijmy się wcześniej, które warzywa umieścić na danej głębokości.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Schowek pod schodami − jak zaaranżować przestrzeń pod schodami?

Schowek pod schodami − jak zaaranżować przestrzeń pod schodami?
Na co zaaranżować schowek pod schodami? Przestrzeń tę możesz przekształcić w dowolny składzik. Jedną z ciekawych opcji będzie schowek na przetwory, w ...
Czytaj więcej

Wiosenne porządki w spiżarni – jak ją praktycznie urządzić?

Wiosenne porządki w spiżarni – jak ją praktycznie urządzić?
Nadejście wiosny to doskonała okazja, aby posprzątać dokładnie nie tylko kuchnię, pokoje i łazienkę, ale również te pomieszczenia, z których korzystam...
Czytaj więcej

Jak nietypowo urządzić piwnicę

Jak nietypowo urządzić piwnicę
Masz odrobinę fantazji, lubisz nietypowe rozwiązania, a może zawsze marzyłeś o własnym salonie gier? Wreszcie masz też pustą piwnicę i kompletny brak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak przechowywać warzywa z działki