Produkty

Jakie przetwory na zimę?

Jakie przetwory na zimę?

Każdego roku lato mija zbyt szybko, a jesień przychodzi bez ostrzeżenia. Korzystając z darów natury przygotowujemy zatem przetwory na zimę. W długie i chłodne wieczory można sięgnąć po słoik konfitur, które są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe.

domowa produkcja dżemówSmak lata zamknięty w słoiku

Okazuje się, że moda wkroczyła nawet w świat przetworów. Rośnie grono osób, które chcą jeść mądrze i rozsądnie, a samodzielne przygotowywanie posiłków jest najprostszą drogą, by odżywiać się właśnie w taki sposób. W internecie można znaleźć coraz to więcej ciekawych przepisów na wykorzystanie warzyw i owoców. Jeszcze do niedawna w słoikach najczęściej zamykaliśmy ogórki, paprykę, grzyby oraz owoce na kompoty i dżemy. Obecnie sięgamy również po produkty, które bez problemu można nabyć w sklepach w okresie zimowym. Bardzo szybko przekonamy się, że nic nie zastąpi smaku samodzielnie przygotowanych przetworów.

Trudno ocenić również ich moc – w słoikach możemy znaleźć mnóstwo witamin, które w okresie przesilenia dodadzą nam sił i zapewnią energię. Prawdziwą witaminową bombą jest sok z malin, który zawiera kwas salicylowy. Jest niezastąpiony w leczeniu przeziębień i grypy. Witaminy A, B, C, żelazo, jod, kwas foliowy, wapno i magnez dostarczymy organizmowi, dodając do herbaty soki z truskawek, wiśni, czarnych porzeczek oraz śliwek. Starym (i sprawdzonym) sposobem na rozgrzanie w zimne dni jest kieliszek domowej nalewki. W tym przypadku prym również wiedzie malina, jednak chętnie próbujemy również innych smaków. W naszych spiżarniach pojawiają się nalewki gruszkowe, pigwowe, brzoskwiniowe itp. – w zasadzie pole naszych działań jest nieograniczone, wszystko zależy wyłącznie od naszego smaku.

Najchętniej przygotowywane przetworypomidory na przetwory

Wydaje się, że w słoiku najczęściej ląduje ogórek – wersja kiszona i konserwowa pojawia się chyba w każdym polskim domu. Nic dziwnego, bowiem kiszenie to jeden z najstarszych sposobów konserwacji na świecie. Do słoików wkładamy również paprykę, grzybki, pieczarki, gruszki oraz buraki. Pod koniec lata przygotowujemy również pomidory, z których można zrobić keczup, przecier do zupy lub sok.

Owoce przetwarzamy na dżemy – prym wiedzie truskawka, jednak chętnie sięgamy także po wiśnie i jabłka. Zanim jednak zaczniemy przygotowywać przetwory, weźmy pod uwagę nasze możliwości. Pamiętajmy, że nie tylko musimy poświecić czas na ich przerobienie, ale należy je również przechowywać w odpowiednich warunkach. Jeżeli zapewnimy im chłodne i ciemne miejsce, to bez obaw będziemy mogli sięgnąć po nie nawet po kilku latach. 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zrobić domowe wino

Jak zrobić domowe wino
Wyrób domowego wina jest znakomitym sposobem na wykorzystanie nadmiaru plonów z ogrodowego sadu. Oprócz kilku niezbędnych do tego akcesoriów, dodatku ...
Czytaj więcej

Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu

Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu
Szklane butelki posiadamy wszyscy. Pozostają w naszych domach po świątecznych kolacjach lub rodzinnych spotkaniach. Możemy oddać je do recyklingu albo...
Czytaj więcej

Domowe sposoby utrwalania żywności

Domowe sposoby utrwalania żywności
Chociaż obecnie warzywa i owoce dostępne są nie tylko sezonowo, ale przez cały rok, siła przyzwyczajenia jest na tyle duża, że każdej jesieni przygoto...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie przetwory na zimę?