Produkty

Jednoroczne rośliny rabatowe – przegląd

Jednoroczne rośliny rabatowe – przegląd

Jeśli mamy niewielką powierzchnię do obsadzenia, za to pomysłów na rabatę − mnóstwo,  zainwestujmy w rośliny jednoroczne, które kwitną tylko przez jeden sezon. Dzięki temu nasza rabata każdego roku będzie prezentować się pięknie i... ciekawie, bo zupełnie inaczej niż wcześniej!

jenoroczne bylinyCzym charakteryzują się rośliny jednoroczne?

Rośliny jednoroczne kiełkują i kwitną tylko raz. W ciągu jednego cyklu wegetacyjnego osiągają dojrzałość, a następnie obumierają po wydaniu nowych nasion. Wśród roślin jednorocznych wyróżniamy rośliny ozime – czyli takie, które kiełkują jesienią, ale muszą przezimować, by rozwinąć się w pełni dopiero na wiosnę – oraz rośliny jare, siane na wiosnę i zakwitające w tym samym roku. Rośliny jednoroczne mogą być wysiewane bezpośrednio do gruntu albo sadzone z rozsady

Warto wiedzieć! Niektóre rośliny w krajach, z których pochodzą, są bylinami (roślinami wieloletnimi), a dopiero w Polskim klimacie zmieniają swój cykl rozwoju i zyskują status roślin jednorocznych.

Najpopularniejsze jednoroczne rośliny rabatowe (wybór)

Kwitnące od maja:

Lewkonia jednopędowa − pachnące, pełne kwiaty w różnych kolorach; na stanowiska słoneczne; kwitnie do sierpnia.

Petunia ogrodowa − kielichowate kwiaty w różnych barwach: od różu i fioletu, przez biel, aż po zestawienia dwukolorowe; szorstkie i lepkie liście; na stanowiska słoneczne; kwitnie do października lub listopada.

Kwitnące od czerwca:

Aksamitka − kwiaty pełne, półpełne albo pojedyncze; na stanowiska słoneczne lub do półcienia; kwitnie do października.

Chaber piżmowy − pachnące, różnokolorowe kwiaty; na stanowiska słoneczne; kwitnie do września.

Czarnuszka damasceńska − kwiaty w pastelowych kolorach; na stanowiska słoneczne albo do półcienia; kwitnie do sierpnia.

Dimorfoteka − białe albo pomarańczowe kwiaty, które na brak słońca reagują zamykaniem się; na stanowiska słoneczne; kwitnie do października.

Godecja − połyskliwe kwiaty w odcieniach różu albo bieli; łodygi z dużą ilością liści; na stanowiska słoneczne albo do półcienia; kwitnie do września.

Łubin letni niski − różnokolorowe kwiaty i długie kwiatostany; na stanowiska słoneczne albo do półcienia; kwitnie do sierpnia.

Nachyłek − żółte kwiaty z ząbkowanymi brzegami płatków i brązową obwódką wokół środka; na stanowiska słoneczne albo do półcienia; kwitnie do października.

Nagietek lekarski − pojedyncze kwiaty pomarańczowe i żółte, które zamykają się pod koniec dnia; na stanowiska słoneczne; kwitnie do października.

Kwitnące od lipca:

Aster − różnokolorowe kwiaty; na stanowiska słoneczne; kwitnie do sierpnia (odmiana peoniowa) albo do października.

Celozja − duże kwiatostany o ciekawych kształtach; na stanowiska słoneczne; kwitnie do października.

Cynia − różnokolorowe kwiaty pełne, półpełne albo pojedyncze; na stanowiska słoneczne; kwitnie do października.

Dziwaczek − duże, pachnące kwiaty, które otwierają się, gdy nie ma silnego nasłonecznienia; różne kolory kwiatów u jednej rośliny; na stanowiska słoneczne; kwitnie do października, a niekiedy i dłużej.

Rudbekia dwubarwna − kwiaty żółte i pomarańczowe z odcieniami brunatnoczerwonymi i z brązowym środkiem; na stanowiska słoneczne; kwitnie do października.

Słonecznik − duże liście i intensywnie żółte kwiaty; znaczne różnice w wysokości, uzależnione od odmiany; na stanowiska słoneczne, ale niezbyt wietrzne; kwitnie do października.

Jako paliwo do ogrzewania

Co prawda skoszona trawa nie sprawdzi się jako alternatywne paliwo w okresie grzewczym, ale z powodzeniem możemy jej użyć w okresie wiosennym i letnim (np. do podgrzania wody lub sprawdzenia funkcjonalności instalacji grzewczej).

Do stworzenia takiego rodzaju paliwa, należy bardzo dobrze przesuszyć trawę. Następnie z suchej trawy możemy zrobić brykiety – aby łatwiej wrzucało się ją do pieca. W tym celu gromadzimy opakowania po mleku, sokach i torebki foliowe, papierowe torby, kartony. Przesuszoną trawę wciskamy do wybranego przez nas pojemnika lub związujemy w małe snopki sznurkiem, które będziemy wykorzystywać do palenia. 

Wybór roślin na rabatę

Planując zagospodarowanie rabaty, powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość roślin − tak, żeby wszystkie pasowały do siebie pod tym względem. Bardzo istotnym kryterium wyboru są również wymagania kwiatów dotyczące gleby. Ponadto dobrze jest zestawiać obok siebie rośliny, które mają różne okresy kwitnienia. Dzięki temu rabata przez dłuższy czas będzie kolorowa. 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jednoroczne rośliny rabatowe – przegląd