Produkty

Ogród w odcieniach koloru żółtego

Ogród w odcieniach koloru żółtego

Trudna decyzja stoi przed tymi, którzy mają do zagospodarowania ogród, pomysłów na urządzenie i stylów przydomowej przestrzeni jest bowiem wiele. Nie musimy od razu tworzyć miniatur krajobrazu naturalnego, jakimi z pewnością są ogrody leśne czy skalniaki. Może warto postawić na kolor?

żółta różaOgród w jednym kolorze

Jeżeli chcemy stworzyć małe dzieło sztuki dopracowane pod każdym względem, a jednak bez podporządkowywania się określonemu stylowi, warto rozważyć pomysł, by elementem wyróżniającym nasz ogród był kolor. Mamy tutaj tak wiele możliwości, jak ogrom kolorów występujących w naturze. Z łatwością znajdziemy rośliny, które mają kwiaty określonej barwy, co więcej - możemy dobrać je tak, by przez cały sezon wiosenno-letni oraz w pierwszej połowie jesieni cieszyć oczy kwitnącymi roślinami. Jedną z barw, na jaką możemy postawić w naszym ogrodzie, jest żółć.

Kolor żółty i jego symbolika

Od wieków kolor żółty kojarzy się przede wszystkim ze słońcem oraz światłem. To kolor radości, optymizmu, radości i energii, ale także oświecenia. Działa stymulująco na pracę naszego umysłu (np. sprzyja nauce), jelit i wątroby, ma także właściwości uspokajające. Korzystnie wpływa na poczucie pewności siebie i wiary we własne możliwości i umiejętności. Z czego wynika, że kolor żółty może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób spokojnych, stonowanych, którym obca jest nadpobudliwość i nerwowość. W ogrodzie kwitnącym na żółto będą one mogły doskonale się zrelaksować, a także nabrać potrzebnej energii.

Rośliny kwitnące na żółto

Jeżeli postanowimy ozdobić ogród roślinami, które kwitną w różnych odcieniach żółci, mamy bardzo duży wybór. Oto przykładowe gatunki roślin, które sprawdzą się w tego typu ogrodzie:

Nawłoć kanadyjska – kwitnie od lipca do września, dorasta do wysokości nawet 3 m i nie ma żadnych specjalnych wymagań co do gleby, poza tym że lubi wilgoć.

- Słoneczniczek szorstki – kwitnienie rozpoczyna w połowie lata, by zakończyć je w październiku. Kwiaty tej rośliny przypominają miniaturowe słoneczniki.

Pierwiosnek – to niewielkich rozmiarów kwiat wiosenny, który nie wymaga wiele uwagi, a ozdabia ogród barwnymi i licznymi kwiatami.

Irysy – spośród wielu odmian tych kwiatów możemy wybrać te, które rozpoczynają kwitnienie w kwietniu, w maju oraz na początku lata. W ten sposób przez kilka miesięcy nasz ogród ozdabiać będą wyjątkowo majestatyczne kwiaty.

Rudbekie – mają charakterystyczne, ciemne główki, kwitną do października i dobrze przyjmą się na stanowisku słonecznym i żyznym.

Tulipany, narcyzy, krokusy – wszystkie są kwiatami cebulowymi, które zakwitają jako jedne z pierwszych roślin wczesną wiosną.

Aksamitki – w naszym kraju uprawia się kilka gatunków tych kwiatów, przybierają one barwę od żółtej po intensywnie pomarańczową. Nie wymagają szczególnych warunków, są odporne na susze, upały, a kwitną w okresie  letnio-jesiennym.

Forsycja – ten kwitnący na żółto krzew jest popularną ozdobą parków i skwerów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zasadzić go także w naszym ogródku. Lubi stanowiska nasłonecznione, gdzie kwitnie obficie w marcu i kwietniu.

Złotlin japoński – krzew ten kwitnie na przełomie maja i czerwca, nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, przyjmie się zarówno na stanowisku nasłonecznionym, jak i częściowo zacienionym.żółta orchidea

Wiciokrzew – pnącze to na stanowisku słonecznym będzie intensywnie kwitło od lata do jesieni. Dodatkowo jest rośliną o intensywnym i przyjemnym zapachu.

Wymienione gatunki roślin to tylko przykłady roślin kwitnących na żółto. Pamiętajmy również, że wiele z nich występuje w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego warto upewnić się przed zakupem, czy na pewno wybraliśmy odpowiednią sadzonkę.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej
Zobacz przegląd najpopularniejszych roślin, dzięki którym otoczenie Twojej posesji przybierze najróżniejsze kształty i kolory. Od wyboru...
Czytaj więcej

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące
Wiosna jest najlepszą porą do rozmnażania wielu roślin ogrodowych. To doskonały czas, by przygotować własne, darmowe sadzonki, którymi następnie obsad...
Czytaj więcej

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór
Wiele z roślin nadających się do uprawy w naszych ogrodach to piękne ozdobne pnącza. Ich pędy pną się ku górze, a bez stosownej podpory ich uroda nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogród w odcieniach koloru żółtego