Ogród w jednym kolorze
Jeżeli chcemy stworzyć małe dzieło sztuki dopracowane pod każdym względem, a jednak bez podporządkowywania się określonemu stylowi, warto rozważyć pomysł, by elementem wyróżniającym nasz ogród był kolor. Mamy tutaj tak wiele możliwości, jak ogrom kolorów występujących w naturze. Z łatwością znajdziemy rośliny, które mają kwiaty określonej barwy, co więcej - możemy dobrać je tak, by przez cały sezon wiosenno-letni oraz w pierwszej połowie jesieni cieszyć oczy kwitnącymi roślinami. Jedną z barw, na jaką możemy postawić w naszym ogrodzie, jest żółć.
Kolor żółty i jego symbolika
Od wieków kolor żółty kojarzy się przede wszystkim ze słońcem oraz światłem. To kolor radości, optymizmu, radości i energii, ale także oświecenia. Działa stymulująco na pracę naszego umysłu (np. sprzyja nauce), jelit i wątroby, ma także właściwości uspokajające. Korzystnie wpływa na poczucie pewności siebie i wiary we własne możliwości i umiejętności. Z czego wynika, że kolor żółty może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób spokojnych, stonowanych, którym obca jest nadpobudliwość i nerwowość. W ogrodzie kwitnącym na żółto będą one mogły doskonale się zrelaksować, a także nabrać potrzebnej energii.
Rośliny kwitnące na żółto
Jeżeli postanowimy ozdobić ogród roślinami, które kwitną w różnych odcieniach żółci, mamy bardzo duży wybór. Oto przykładowe gatunki roślin, które sprawdzą się w tego typu ogrodzie:
- Nawłoć kanadyjska – kwitnie od lipca do września, dorasta do wysokości nawet 3 m i nie ma żadnych specjalnych wymagań co do gleby, poza tym że lubi wilgoć.
- Słoneczniczek szorstki – kwitnienie rozpoczyna w połowie lata, by zakończyć je w październiku. Kwiaty tej rośliny przypominają miniaturowe słoneczniki.
- Pierwiosnek – to niewielkich rozmiarów kwiat wiosenny, który nie wymaga wiele uwagi, a ozdabia ogród barwnymi i licznymi kwiatami.
- Irysy – spośród wielu odmian tych kwiatów możemy wybrać te, które rozpoczynają kwitnienie w kwietniu, w maju oraz na początku lata. W ten sposób przez kilka miesięcy nasz ogród ozdabiać będą wyjątkowo majestatyczne kwiaty.
- Rudbekie – mają charakterystyczne, ciemne główki, kwitną do października i dobrze przyjmą się na stanowisku słonecznym i żyznym.
- Tulipany, narcyzy, krokusy – wszystkie są kwiatami cebulowymi, które zakwitają jako jedne z pierwszych roślin wczesną wiosną.
- Aksamitki – w naszym kraju uprawia się kilka gatunków tych kwiatów, przybierają one barwę od żółtej po intensywnie pomarańczową. Nie wymagają szczególnych warunków, są odporne na susze, upały, a kwitną w okresie letnio-jesiennym.
- Forsycja – ten kwitnący na żółto krzew jest popularną ozdobą parków i skwerów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zasadzić go także w naszym ogródku. Lubi stanowiska nasłonecznione, gdzie kwitnie obficie w marcu i kwietniu.
- Złotlin japoński – krzew ten kwitnie na przełomie maja i czerwca, nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, przyjmie się zarówno na stanowisku nasłonecznionym, jak i częściowo zacienionym.
- Wiciokrzew – pnącze to na stanowisku słonecznym będzie intensywnie kwitło od lata do jesieni. Dodatkowo jest rośliną o intensywnym i przyjemnym zapachu.
Wymienione gatunki roślin to tylko przykłady roślin kwitnących na żółto. Pamiętajmy również, że wiele z nich występuje w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego warto upewnić się przed zakupem, czy na pewno wybraliśmy odpowiednią sadzonkę.