Produkty

Oregano – uprawa i zastosowanie

Oregano – uprawa i zastosowanie

Oregano – roślina, która bardzo często towarzyszy nam w kuchni. Dodajemy ją do wielu potraw głównie ze względu na jej walory zapachowe oraz smakowe. Ulubieniec dań włoskich, ale nie tylko. Coraz częściej doprawiamy nim także sosy, sałatki oraz mięsa. Oregano to także dodatek do niektórych kosmetyków. Czy jego uprawa jest trudna?

oreganoRoślina o wielu walorach leczniczych

Oregano to jedna z tych roślin, która wspomaga nasz organizm w walce z niekorzystnym działaniem bakterii. Działa bowiem odkażająco, usuwa z organizmu bakterie Salmonelli oraz Klebsiella.

Oregano wykazuje również właściwości wykrztuśnie, pomaga w usunięciu nadmiaru śluzu, który bardzo często towarzyszy nieżytom nosa. Ponadto łagodzi kaszel, który często towarzyszy różnego rodzaju przeziębieniom.

Roślina ta działa wreszcie przeciwskurczowo, łagodząc różnego rodzaju bóle brzucha oraz pomaga załagodzić uporczywe wzdęcia.

W składzie oregano można wyliczyć takie witaminy jak A, E, K, ponadto także mangan, kwasy omega 3, żelazo, błonnik.

To jedynie niektóre ze zbawiennych właściwości oregano. Teraz skupmy się na uprawie tej rośliny. Czy jest ona wymagająca?

Jak uprawiać

Tutaj dobra wiadomość także dla niedoświadczonych ogrodników. Uprawa tej rośliny nie powinna być specjalnie skomplikowana. Najważniejszym aspektem jest tutaj odpowiednio dobrane stanowisko. Najlepiej, jeśli będzie ono mocno nasłonecznione i zabezpieczone przed działaniem silnych podmuchów wiatru. Podłoże idealne dla oregano to takie, które będzie lekkie, przepuszczalne i najlepiej wzbogacone kompostem. Oregano nie ma większych problemów z zimowaniem na świeżym powietrzu, jeśli jednak mamy obawy co do stanu rośliny po okresach większych mrozów, możemy na kilka miesięcy przesadzić ją do doniczek.oregano

Nasiona oregano wysiewamy do gruntu na przełomie kwietnia oraz maja. Umieszczamy je w podłożu co około 30 cm. W domu oregano najlepiej postawić na parapecie, gdzie dociera najwięcej światła dziennego.

Kiedy rozpoczynamy zbiór oregano?

Zwykle wtedy, kiedy roślina po prostu zaczyna kwitnąć. Rozpoczynamy od zerwania małych gałązek, które pokrywają świeże listki. Unikamy przy tym grubszych łodyg. Te, które zerwaliśmy, najlepiej wiązać w pęki oraz wieszać w suchych miejscach. Przechowywanie wysuszonego zioła powinno się odbywać w szczelnych pojemnikach.

Data publikacji: 20.01.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Oregano – uprawa i zastosowanie