Produkty

Szkodniki roślin w sadzie

Szkodniki roślin w sadzie

Ochrona roślin na naszym terenie zielonym stanowi niezbędną i jedną z mniej przyjemnych czynności, które musimy wykonać w celu zebrania obfitego plonu. Tutaj przydają się wiedza, spostrzegawczość i systematyczność w dbaniu o rośliny. Naszymi przeciwnikami, jednymi z wielu, są też szkodniki, których wyeliminowanie stanowi jedno z głównych zadań w czasie dojrzewania owoców. Z kim przyjdzie nam się zmierzyć?

chrząszcz opuchlak żeruje na liściach drzew owocowychWyczerpujący opis wszystkich szkodników, na działania których narażone są rośliny w naszym ogrodzie, swoją objętością zasługiwałby na osobny cykl. Przykładem niech będzie roślinożerny chrząszcz opuchlak, którego 11 gatunków zaatakować może i zniszczyć takie rośliny jak azalie, różaneczniki, cisy, a także całe plantacje brzoskwiń, winorośli, malin, porzeczki czarnej, porzeczek białej i czerwonej, poziomek czy truskawek. W przypadku tej ostatniej – truskawki – zagrożenie czyha ze strony trzech gatunków tego chrabąszcza – rudonoga, truskawcowca, lucernowca – a nie są to oczywiście wszystkie szkodniki, które pokusić się mogą na uroki uprawianej przez nas smacznej – nie tylko dla ludzi – rośliny. Z racji braku miejsca wyszczególnimy najczęściej spotykane ze szkodników, na które natknąć się możemy w naszych sadach.

Organizmy, których działania bezpośrednio zagrażają jakości i wielkości naszych plonów, są różnego rodzaju i działają na odmienne części roślin. Od roztoczy i nicieni, przez owady i ślimaki aż do niektórych ssaków – wszystkie zainteresowane są głównie zielonymi częściami roślin, a żerując na liściach i powodując ich obumieranie, wpływają na ich kondycję, ilość i jakość owoców czy w końcu na końcowe obumieranie, które będzie konsekwencją braku naszych przeciwdziałań. Jakie szkodniki możemy spotkać w naszym sadzie?

Mszyce – niezwykle uciążliwe, ale widoczne z racji koloru – ciemnego, żółto-zielonego lub czarnego. Atakują zielone części roślin, przez co zawiązki są zniekształcone, brakuje przyrostów, a liście pozostają zwinięte. Nie zawsze możemy liczyć na pomoc naturalnych sprzymierzeńców – mrówek – i musimy samodzielnie podjąć działania zaradcze, którymi najczęściej są środki chemiczne.

Owocówka jabłkóweczka – chociaż nie sugeruje tego przyjemnie kojarząca się nazwa, mamy do czynienia z groźnym przeciwnikiem, którego działalność wewnątrz owocu (w przypadku stadium larwalnego) skutkuje jego przedwczesnym opadem, a wcześniej – robaczywieniem. Wbrew nazwie, atakuje nie tylko jabłonie, ale również pigwę, orzecha włoskiego, głóg, brzoskwinie i morele.

Przędziorki – nasze owoce w sadzie atakują również roztocza, z których najczęściej spotykany jest przędziorek owocowiec. Aby zauważyć obecność pajączka, którego opryskiwanie w sadzie, przeciwko szkodnikomdługość nie przekracza 1 mm, konieczne jest zajrzenie pod spodnią stronę liści. Jeśli zauważymy na niej watowate strzępki, powinniśmy natychmiast, jeszcze przed kwitnieniem, wykonać opryski. Innym sposobem walki z przędziorkami jest wprowadzenie na nasze tereny zielone jego naturalnego wroga, niegroźnego dla roślin z sadu – dobroczynka gruszowca.

Więcej czasu mamy w przypadku owocnicy żółtorogiej, którą usuniemy za pomocą oprysku już po tym, jak z kwiatów opadną płatki. W przeciwnym razie śliwki rosnące w naszym sadzie będą miały niechcianych lokatorów – gąsienice o długości 5 mm, które drążą korytarze w miąższu i wypełniają przestrzeń za sobą swoimi odchodami. Larwy najpierw atakują niezdrewniałą pestkę, by później, w miarę dojrzewania owocu, przenieść się do bardziej smakowitej części śliwki.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zwalczać nornice?

Jak zwalczać nornice?
Nornice to gryzonie, które na pozór nie wydają się niebezpieczne, jednak gdy pojawią się w naszym ogrodzie są w stanie wyrządzić wiele szkód. Jak wygl...
Czytaj więcej

Jak zwalczać szkodniki drewna

Jak zwalczać szkodniki drewna
Drewno jest materiałem o licznych zastosowaniach – większość z nas znajdzie je w swoim domu. Wykorzystywane jest podczas budowy, wykańczania, wy...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się szkodników w ogrodzie?

Jak pozbyć się szkodników w ogrodzie?
Ich obecność w ogrodzie jest oznaką równowagi ekosystemu, która jest niezbędna w środowisku. Jeśli jednak sytuacja wymyka się spod kontroli najwyższy ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Szkodniki roślin w sadzie