Produkty

Uprawa i pielęgnacja hiacyntów

Uprawa i pielęgnacja hiacyntów

Hiacynty to dekoracyjne rośliny cebulkowe, efektownie kwitnące wiosną. Znane są głównie z różnorodnej kolorystyki oraz z pięknego zapachu, jaki wydzielają ich kwiaty podczas kwitnienia. Co warto wiedzieć o ich uprawie i pielęgnacji?

hiacyntCo warto wiedzieć o hiacyntach?

Hiacynt to wieloletnia roślina, która posiada dość dużo odmian (około 100), różniących się nasyceniem oraz rodzajem ubarwienia. Roślina zwykle osiąga wysokość do 30 cm, posiada wąskie liście, a w kwietniu lub maju zazwyczaj pojawiają się pierwsze kwiaty – delikatne, o intensywnym zapachu – które utrzymują się około 2 tygodni. Zwykle od gatunku i wielkości danej cebuli kwiatowej zależy to, ile dzwonkowatych kwiatów można uzyskać podczas jednego kwitnienia.

Hiacynty świetnie nadają się do uzupełniania klombów, rabat kwiatowych lub jako ich obwódki, ale dobrze prezentują się także pojedynczo rozsiane na trawniku. Hiacynty są chętnie hodowane zarówno w ogrodzie, jak i jako rośliny domowe, ale nadają się także do uprawy w pojemnikach, które będą zdobić tarasy czy balkony. Hiacynty świetnie sprawdzają się również jako wiosenna, świeża dekoracja wnętrz. Można je posadzić w dekoracyjnych donicach, tak aby rozsiać w domu piękny zapach i uzyskać naturalny odświeżacz powietrza. Po ścięciu kwiaty można także umieszczać w wazonie, gdzie przez długi czas zachowują świeżość.

Jak uprawiać hiacynty? hiacynty

Hiacynty dobrze rosną na żyznych, lekkich i przepuszczalnych glebach, a także na gruntach, które mają obojętny odczyn. Dobrze czują się na osłoniętych od wiatru, mocno nasłonecznionych stanowiskach, choć tolerują także lekko zacienione miejsca. Pamiętajmy, aby nie dopuszczać do przesuszenia ich gleby. Jeśli więc w danym sezonie opady deszczu są niewielkie, nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu. Jeśli chcemy, aby kwiaty zachowały dobrą kondycję i aby nie stawały się coraz marniejsze po każdym kwitnieniu, zadbajmy o solidne nawożenie roślin. Nawozić warto także wiosną, gdy roślina zacznie wzrastać (przez pierwsze tygodnie można stosować saletrę amonową, a potem wybrać ogólny nawóz wieloskładnikowy). W jednym miejscu hiacynt nie powinien być uprawiany dłużej niż 4 sezony.

Hiacynt może pozostawać w glebie przez zimę, kwitnąc przez kilka kolejnych sezonów, jednak aby uchronić go przed niszczącym działaniem niskich temperatur, warto okryć go na czas zimowy (np. przeprowadzając ściółkowanie). Można także późną jesienią wykopywać cebulki i przenosić je do cieplejszych pomieszczeń. Aby uchronić rośliny przed wieloma chorobami i szkodnikami, po opadnięciu ostatnich liści (zwykle w czerwcu), wykopmy cebule i umieśćmy je w gruncie dopiero we wrześniu.

Cebulki najlepiej sadzić jesienią, umieszczając je na głębokości wynoszącej trzykrotność długości cebulki (zwykle będzie to około 10 cm). Pamiętajmy, by umieszczać je piętką skierowaną do dołu. Rośliny najlepiej zasadzać w odległości od 5 do 20 cm od siebie, w zależności od wielkości cebulek (zwykle maksymalnie 50 cebulek na metr kwadratowy). Istotne jest także to, aby wyrównać ziemię nad cebulkami, tak aby na jej powierzchni nie zbierała się woda, która może doprowadzić do gnicia cebulek.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?
Jesienią większość kwiatów ogrodowych i na balkonach przekwita. Na Twoim balkonie może być jednak dalej kolorowo i pięknie. Wystarczy, że wybie...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
10.07.2015
Hiacynty to piękne kwiaty, zawsze na wiosnę hoduję jednego z cebulki, żeby był na Wielkanoc. Ale na górze na zdjęciu to raczej szafirki niż hiacynty.

Ocena i komentarz dla:

Uprawa i pielęgnacja hiacyntów