Produkty

Zapobieganie i zwalczanie zarazy ogniowej

Zapobieganie i zwalczanie zarazy ogniowej

Zaraza ogniowa jest jedną z najgroźniejszych chorób, z jaką możemy mieć do czynienia w przypadku upraw sadowniczych. Atakuje przede wszystkim drzewa owocowe, ale także wiele drzew i krzewów ozdobnych. Jak radzić sobie z tym problemem?

zaraza ogniowa na jabłoniNajczęściej atakowane pośród drzew owocowych są grusze (Bonkreta Williamsa, General Leclerc, Komisówka), jabłonie (Szampion, Gloster, Idared) oraz pigwy. Z drzew i krzewów owocowych zaraza ogniowa upodobała sobie zaś przede wszystkim jarzębinę, głóg, irgę, świdośliwę, ognik, pigwowiec i miszpelnik, bardzo często poraża również roślinę z rodziny różowatych zwaną nieszpułką.

Jak ją rozpoznać?

Zaraza ogniowa poraża kwiaty, a następnie przenika do pędów – ich wierzchołkowe części wraz z liśćmi zamierają, wyraźnie brunatnieją i są charakterystycznie wygięte, a przy tym nie opadają. Na samych owocach również pojawiają się wyraźne, ciemne plamy, z których może wyciekać gęsta mlecznobiała substancja zawierająca bakterie. Pierwsze symptomy tej choroby możemy zaobserwować podczas okresu kwitnienia oraz wzrostu pędów.

Lepiej zapobiegać niż zwalczać

Zapobiec zarazie ogniowej jest niezwykle trudno, co oczywiście nie oznacza, że nie warto próbować się przed nią jabłka, plamy, zaraza ogniowazabezpieczać, szczególnie że jej działanie bardzo szkodliwe. Na obszarze, na którym występuje stosunkowo duże prawdopodobieństwo tej choroby warto jest unikać uprawiania najbardziej narażonych na działanie zarazy ogniowej odmian drzew i krzewów. Należy pamiętać o tym, że choroba ta przejawia największą aktywność w temperaturze 21-24 stopni Celsjusza, a porażeniu kwiatów sprzyja zwilżenie roślin przez wodę deszczową, mgłę czy nawet silną rosę. Aby unikać zarazy ogniowej powinniśmy zwracać uwagę na to, by materiał szkółkarski używany do nasadzeń był w pełni zdrowy. Nie wolno zapominać również o opryskiwaniu drzew i krzewów w okresie kwitnienia oraz nabrzmiewania pąków za pomocą wysokiej jakości preparatów.  

Lepiej zwalczać późno niż wcale

Jeśli zaraza ogniowa pojawi się już na naszej działce, ważna jest szybka i prawidłowa interwencja. Porażone pędy drzew i krzewów powinniśmy wycinać, a będące w sąsiedztwie ognik, jarząb, głóg, pigwowiec i irgę usuwać. Przy tym nie wolno zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu ran po cięciu – możemy to zrobić za pomocą specjalnych past ochronnych bądź przy użyciu farby emulsyjnej z dodatkiem fungicydu miedziowego.

 

 

 

Data publikacji: 05.06.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Choroby ogórków – jak je zwalczać?
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jak...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zapobieganie i zwalczanie zarazy ogniowej