Produkty

Zdrowe i przydatne rośliny – babka lancetowata

Zdrowe i przydatne rośliny – babka lancetowata

Nie zawsze zauważamy i doceniamy pospolite rośliny, które powszechnie pojawiają się na łąkach lub w naszych ogrodach. Tymczasem wiele z nich ma wyjątkowe właściwości i mogą być naszą naturalną, podręczną apteką. Jakie właściwości ma babka lancetowata?

babka lancetowataBabka lancetowata

Babka lancetowata, zwana także babką wąskolistną lub języczkami polnymi, rośnie zwykle w stanie dzikim, rozpowszechniona jest na wszystkich kontynentach. W Polsce rośnie na łąkach, trawnikach, pastwiskach, a także w ogrodach. Jej pędy kwiatostanowe wyrastają dopiero począwszy od drugiego roku wegetacji. Kwitnie od maja do września, jest wiatropylna. Jedna roślina wydaje około 1000 nasion.

Z uwagi na stosowanie herbicydów babka lancetowata niestety występuje jednak już coraz rzadziej.

Składniki zdrowotne babki lancetowatej

Jej liście zawierają szereg pozytywnych dla naszego zdrowia substancji. Należą do nich:

- aukubina, mająca działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne,

- substancje śluzowe,

- pektyny,

- garbniki (około 6,5 %),

- kwasy: fumarowy, benzoesowy, cynamonowy, waniliowy,

- sole mineralne, w tym sole cynku i krzemionkę,

- flawonoidy.

Zastosowania lecznicze

Już od czasów starożytnych stosowano sok z babki na ukąszenia skorpionów, węży, a także na złamania i opuchlizny. Do dziś nacieramy świeżym zmiażdżonym liściem miejsca ukłuć przez komary i inne insekty. Dzięki zawartemu w babce cynkowi, ból i obrzęk po ukąszeniach zostają zminimalizowane.

Liść babki lancetowatej stosowany jest w syropach i mieszankach ziołowych jako środek wykrztuśny i rozkurczający mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych. Dzięki śluzom i garbnikom zmniejszającym przekrwienie i nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych leczy stany zapalne jamy ustnej i krtani,.

Świeże liście babki działają antybakteryjne, wyciągi wodnestosowane doustnie – antywirusowo, odwary – ściągająco i nieco moczopędnie. Sok ze świeżych liści lub odwar z wysuszonych przyspiesza gojenie się ran i regenerację skóry.

Herbata ziołowa z dodatkiem babki stosowana jest na chrypki i duszący kaszel, a także osłonowo przy wrzodach i nieżycie żołądka.

Surowiec zielarski babka

Do leczniczego użycia i zasuszenia używamy głównie liści, chociaż stosuje się czasem także łodygi, kłącza, a nawet nasiona. Zbieramy w pełni wykształcone, zdrowe liście - najlepiej w okresie kwitnienia babki, czyli od maja do września. Suszymy je w przewiewnym i ciepłym miejscu.

UWAGA! Nie powinniśmy zbierać babki lancetowatej w górach i w okolicach nadmorskich. Występują tam bowiem inne, mniej wartościowe gatunki, a z wyglądu bardzo podobne (tzw. babka górska i babka nadmorska).

Babkę lancetowatą możemy także uprawiać np. na działce, wysiewając zebrane uprzednio nasiona bezpośrednio do ziemi.

Do jedzenia, palenia i jako karma

Młode liście babki lancetowatej są jadalne. W wielu europejskich krajach przyrządza się z nich sałatki albo gotuje, podobnie jak kapustę. Sałatki z liści babki, z dodatkiem mniszka lekarskiego i pokrzywy stanowią smaczne danie. Serwowane wczesną wiosną, znakomicie zasilają nas w witaminy oraz służą wzmocnieniu podczas walki z przeziębieniami i osłabieniem wiosennym.

Suszone liście babki używane są także jako składnik niektórych gatunków tytoniu fajkowego, a także dobrych herbat.

Babka lancetowata stanowi również cenioną paszę zieloną, ma dużą wartość odżywczą.

Nasiona babki są bogate w tłuszcze i białka, dlatego mogą być dobrym dodatkiem do pokarmu dla ptaków hodowlanych.

 

 

Data publikacji: 08.06.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zdrowe i przydatne rośliny – babka lancetowata