Produkty

Zwalczanie jesiennych chorób roślin ogrodowych

Zwalczanie jesiennych chorób roślin ogrodowych

Rośliny ogrodowe wymagają pielęgnacji przez cały rok. Warto zadbać o nie także jesienią. Nasze czujne oko i reakcja na pierwsze objawy porażenia chorobami lub szkodnikami pozwoli uchronić rośliny przed zniszczeniem i umożliwi im zdrowy wzrost, gdy nadejdą cieplejsze dni. Warto także pamiętać, że jesień to czas na zabiegi pielęgnacyjne, które uchronią nasze rośliny przed atakiem chorób w przyszłym sezonie.

kędzierzawość liściObserwacja roślin

Aby cieszyć się zdrowymi i bujnie rosnącymi roślinami w naszym ogrodzie, powinniśmy dbać o nie o każdej porze roku. Poszczególne gatunki wymagają regularnych obserwacji i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych także jesienią, nawet po całkowitym zrzuceniu liści. W ten sposób dostrzeżemy niepokojące objawy, a także zainfekowanie szkodnikami.

Pamiętajmy, by nigdy nie rezygnować z dokładnego wygrabienia opadłych z roślin liści – mogą one stanowić siedlisko licznych szkodników – dorosłych osobników, jak i jaj oraz larw. Zeschnięte i gnijące odpadki mogą także stanowić źródło wielu chorób (np. drobnej plamistości liści, parcha jabłoni, brunatnej zgnilizny, czarnej plamistości róż), dlatego należy grabić je i – jeśli widzimy na nich patogeny – niszczyć. Niezainfekowane części roślin możemy natomiast przeznaczyć na kompost.

Jakie choroby zwalczamy jesienią

Jesień jest także najlepszym czasem, by podjąć działania mające na celu ochronę roślin przed chorobami i zwalczanie niektórych z nich, co w sezonie jest niemożliwe. Oto jakim chorobom możemy przeciwdziałać jesienią:

Drobna plamistość liści – wywołuje ją grzyb Blumeriella jaapi – patogen, który nie zwalczany w porę może doprowadzić do zniszczenia całego sadu owocowego. Atakuje drzewa pestkowe, jak np. czereśnie, wiśnie, jabłonie. Przeciwdziałamy mu po zakończeniu zbiorów, opryskując odpowiednim preparatem.

Parch jabłoni – powodowany przez grzyba Venturia inaequalis, którego otocznie dojrzewają w opadłych liściach, Aby uniemożliwić ich rozwój i późniejsze rozsiewanie zarodników, w okresie intensywnego opadania liści spryskujemy je roztworem mocznika (5%), który przyspiesza proces ich rozkładu.

Rak bakteryjnypatogenem jest tutaj Pseudomonas syringae. Choroba dotyka drzew pestkowych, a także jabłoni i grusz. Aby ochronić nasze drzewa przed tą chorobą, należy wykonać dwa opryski środkami miedziowymi. Pierwszy z nich przeprowadzamy na początku, drugi pod koniec fazy opadania liści. Podobnie działamy w przypadku raka drzew owocowych wywoływanego Nectria galigena. Opryski preparatem miedziowym poprzedzamy w tym wypadku środkami, których używamy od momentu zbiorów do rozpoczęcia zrzucania liści.

Kędzierzawość liści brzoskwini to choroba grzybicza wywołana grzybem Taphrina deformans. Aby uchronić przed nią drzewa brzoskwiniowe i nektarynowe, należy każdej jesieni dokładnie spryskać całe drzewo środkiem miedziowym. Opryski wykonujemy, gdy opadną wszystkie liście. Zabieg powtarzamy wiosną, tuż przed intensywnym nabrzmiewaniem pąków.środek ochrony roślin

Zwalczanie szkodników

Jeżeli podczas rutynowego doglądania naszych roślin zauważymy dojrzałe owady, ich jaja bądź larwy, powinniśmy natychmiast podjąć odpowiednie działania. Widoczne gołym okiem pasożyty możemy zbierać ręcznie i niszczyć, jednak nie zawsze jest to możliwe. Możemy wtedy posłużyć się opaskami lub taśmami lepowymi. Dwustronnie pokryte klejem są gotowe do umieszczenia na pniu drzewa – dzięki nim wędrujące po drzewach owady w różnych stadiach rozwoju zostają wyłapane. Opaski i taśmy stosujemy zarówno na drzewach owocowych, jak i ozdobnych. Pozwalają na ograniczenie populacji takich szkodników, jak np. owocówki, nasionnice, piędziki przezimki.

Natomiast ochojniki, przędziorki czy miseczniki pozostaje nam zwalczać chemią. Ich kilkumilimetrowe rozmiary uniemożliwiają bowiem zastosowanie innych metod. Do oprysków używamy środków stworzonych na bazie oleju parafinowego, pamiętając, by bardzo dokładnie pokryć nimi roślinę. Taki zabieg przyczynia się nie tylko do unieszkodliwienia szkodników, ale także ogranicza ilość zarodników grzybów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Choroby ogórków – jak je zwalczać?
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jak...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.10.2016
To jest ból kiedy cała uprawa choruje... Miałam tak z rzodkwią.

Ocena i komentarz dla:

Zwalczanie jesiennych chorób roślin ogrodowych