Produkty

Jak uprawiać bazylię?

Jak uprawiać bazylię?

Zioła z własnego ogrodu, które możemy dodać do ulubionych potraw, to radość dla każdego ogrodnika. Zawsze wtedy wydaje nam się, że liście są bardziej zielone, aromatyczne i wyraziste w smaku – własna praca włożona w uprawę wzmacnia nasze odczucia. Jednym z popularniejszych ziół ostatnich lat jest bazylia, bardzo często wykorzystywana w kuchni.

bazyliaCharakterystyka bazylii

Bazylia to jednoroczna roślina należąca do rodziny wargowych o pokroju wzniesionym. Dorasta do ok. pół metra wysokości. Pod ziemią wytwarza się palowy korzeń wraz z rozgałęzieniami. Bazylia ma jajowate liście o ostrym zakończeniu. Liście mogą być intensywnie zielone lub w zależności od odmiany np. purpurowe. Na spodniej ich stronie znajdują się gruczoły – to dzięki nim bazylia tak aromatycznie pachnie, ponieważ wydzielają one olejek eteryczny. Owocem jest niewielka, brązowa niełupka. Bazylia kwitnie niepozornie w lipcu i w początkach sierpnia. Uprawiana jest jako roślina lecznicza, uprawna, ale najbardziej znana jest ze swojej przydatności w kuchni jako aromatyczna przyprawa do sałat, mięs, czy zup. Uważa się także, ż jej zapach odstrasza owady. Bazylię sadzimy w ogrodach również ze względu na jej ozdobne, jasnozielone liście.

Uprawa bazylii

Bazylię uprawiamy z gotowych sadzonek lub wysiewamy do żyznego podłoża. Ta druga metoda jest oczywiście nieco trudniejsza i wymaga więcej zaangażowania, ponieważ należy pamiętać o pikowaniu po wschodach oraz uszczykiwaniu. Przy przesadzaniu na miejsce stałe nie zapominajmy również o odpowiedniej rozstawie, zwykle odległość między roślinami wynosi ok. 30 cm.

Zioło to lubi słoneczne, osłonięte i ciepłe stanowiska. Możemy bazylię także ustawić w doniczce na jasnym parapecie. Sadzimy ją w lekko kwaśnym, żyznym i spulchnionym podłożu. Inną ziemię stosujemy do wysiewu, a inną do dalszej uprawy. Roślinę podlewamy w niewielkich dawkach, ale za to regularnie. Szczególnie ważne jest to przy uprawie bazylii w doniczkach, gdy korzenie nie mają dostępu do wody, np. po opadach. Liście dość łatwo stają się oklapnięte przy braku wody, ale szybko się regenerują, gdy tylko natychmiast zareagujemy i nawodnimy obficie roślinę. Możemy nawozić zioła, ale nie często – stosujemy specjalne, gotowe preparaty, które z łatwością kupimy w sklepach ogrodniczych.

Bazylię mogą zaatakować szkodniki, np. mszyce lub choroby, takie jak mączniak. Nie zdarza się to często, jednak przy jej uprawie musimy mieć to na uwadze i co jakiś czas kontrolować stan zdrowia jej liści.

Zbiór bazyliiuprawa bazylii

Bazylię w celu wykorzystania jako przyprawy zbieramy jeszcze przed jej kwitnieniem. Najlepiej zacząć robić to na początku lipca. Gdy pojawią się kwiaty, możemy je po prostu usunąć. Liście układamy do skrzynek czy innych podobnych pojemników i suszymy w przewiewnym, ciepłym pomieszczeniu. Odpowiednio ususzone liście powinny mieć jasnozielona barwę. Susz przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Możemy bazylię także zamrozić w torebkach czy woreczkach. Pamiętajmy, by nie zgniatać liści i układać je delikatnie.

Jeżeli w kuchni potrzebujemy świeżych liści, po prostu je obcinamy, kiedy są nam potrzebne. Najlepiej, gdy będziemy uszczykiwać wierzchołki pędów, a nie całą łodygę, ponieważ dzięki temu nie skrócimy życia roślinie, a wręcz pobudzimy ją do rozkrzewiania i rozrostu.

Data publikacji: 20.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać bazylię?