Produkty

Okrywanie wrażliwych roślin

 Okrywanie wrażliwych roślin

Jak co roku, kiedyś muszą skończyć się długie, ciepłe dni i noce, aby przyjść mogła jesień, a następnie zima. To czas odpoczynku dla roślin, ale i dla nas. W sezonie zimowym możemy jedynie przyglądać się zaśnieżonemu krajobrazowi na działce, a z czasem obserwować budzącą się ze snu naturę. Jednak by rośliny mogły się odrodzić wiosną, powinniśmy je zabezpieczyć przed mrozem, zwłaszcza w przypadku wrażliwych na zimno gatunków.

ściółkaPrzygotowanie roślin do zimy

Przed zimą warto okryć wrażliwe na mróz rośliny, zwykle pod koniec listopada. Jeżeli temperatura spada w ciągu nocy poniżej zera, możemy zacząć osłaniać rośliny nieco wcześniej. Pamiętajmy jednak, by nie zacząć całego procesu za wcześnie, np. na początku jesieni. Dajmy roślinom czas na przyzwyczajenie się do niższych temperatur – muszą one być zabezpieczone przed zimnem, ale nie możemy doprowadzić do ich zaparzenia pod materiałem okrywającym.

Okrywanie roślin jest bardzo ważne w bezśnieżne zimy, a szczególnie, gdy występują porywiste, częste podmuchy wiatrów. Temperatura odczuwana jest wtedy jeszcze niższa niż w rzeczywistości. Wiele roślin nie jest w stanie poradzić sobie w takich skrajnych warunkach. W tych przypadkach ich okrycie jest wyjątkowo istotne.

Materiał do osłaniania roślin na zimę

Rośliny możemy osłonić materiałem naturalnym lub syntetycznym dostępnym w sklepach ogrodniczych. Byliny, które są wrażliwe na mróz, oraz ziemię wokół nich warto okryć ściółką, np. grubą warstwą kory, liśćmi lub gęsto ułożonymi gałązkami. Krzewom takim jak róże możemy także usypać z ziemi małe kopczyki. Zasypujemy podstawy pędów glebą tak, by mróz nie miał do nich łatwego dostępu. Osłonimy je dzięki temu także przed wiatrem.

Młode drzewka i krzewy okrywamy słomą w postaci mat lub kartonowymi osłonami. Warto jednak pamiętać, iż tektura przepuszcza powietrze, ale nie będą przez nią docierać promienie słoneczne – to ważne przy ochronie gatunków zimozielonych.

Jednym z częściej wykorzystywanych materiałów jest agrowłóknina, jednak tylko biała, ponieważ czarna nie nadaje się do ochrony roślin – nie przepuszcza światła. W sklepach ogrodniczych jest dostępna w belach i sprzedawana na metry, więc możemy kupić dowolną ilość. Po zakupie owijamy szczelnie roślinę od dołu do jej czubka, następnie zabezpieczamy konstrukcję sznurkiem, by przy porywistych wiatrach całość nie została poderwana.

W sklepach w sprzedaży są również specjalne kaptury ochronne, także z agrowłókniny, gotowe już do założenia na roślinę. Na dole wystarczy zaciągnąć sznurek, tak by zimne powietrze nie dostawało się do rośliny. Ostatnio nowością są kaptury dwuwarstwowe dla lepszego zabezpieczenia i jednoczesnego dopowietrzenia rośliny. agrowłóknina

Rośliny wrażliwe na mróz

Krzewy, które warto okryć na zimę to np.: mahonie, azalie, budleja Dawida, hortensja bukietowa, róże, rdest Auberta,wrzos pospolity, ogniki, ostrokrzewy, pieris japoński, cyprysik Lawsona, różaneczniki, suchodrzew chiński, hibiskusy, magnolie.

Pnącza: milin amerykański, glicynie, powojniki.

Byliny wrażliwe na mróz: ciemierniki, kosaciec żyłkowy, lawenda wąskolistna, krokosmie, hiacynty, lilie, narcyzy, pełniki, trytoma groniasta, zawilec japoński.

Wrażliwe są też trawy, takie jak np. niektóre odmiany miskanta chińskiego, bambusy czy rozplenice.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?
Choć kalendarzowa wiosna zaczyna się już w marcu, to w kwietniu, a nawet maju często zdarzają się nocne i poranne przymrozki. Jest to jednak okres wzm...
Czytaj więcej

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?
Jeśli samodzielnie zajmujemy się uprawą ogrodowych roślin, często stajemy przed dylematami, jak o nie prawidłowo zadbać. Jednym z wyborów, kt&o...
Czytaj więcej

Inspekt w ogrodzie – wszystko, co musimy wiedzieć

Inspekt w ogrodzie – wszystko, co musimy wiedzieć
Wszyscy posiadacze ogrodów mogą spróbować swoich sił we własnoręcznej uprawie roślin. Wielu z nas nie poprzestaje na kwiatach, krzewach i iglakach, al...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
30.01.2017
ja nie okrywałem w tym roku - miałem sporo innych spraw na głowie... boję się ile roślin nie przetrwa zimy :O

Ocena i komentarz dla:

Okrywanie wrażliwych roślin