![]() |
Donica terakota prosta XL-HM 14 cm |
Rośliny na balkon i na taras
Balkony i tarasy to doskonałe miejsca do uprawy roślin doniczkowych. Przeważnie zdobimy nimi barierki, przymocowując do nich specjalne skrzynki balkonowe. Możliwości mamy jednak znacznie więcej, a sposób zaaranżowania tarasu bądź balkonu za pomocą kwiatów zależy jedynie od naszych pomysłów. Najpiękniej prezentują się w tych miejscach kwiaty sezonowe – wypuszczające przeważnie liczne pąki i ubarwiające naszą przydomową przestrzeń nawet do późnej jesieni. Większość kwiatów balkonowych jest prosta w uprawie i pielęgnacji i nie wymaga wiele naszej uwagi.
W jakich pojemnikach uprawiać kwiaty balkonowe?
Kwiaty balkonowe możemy sadzić w różnych pojemnikach. Dobrze w tej roli sprawdzają się specjalne skrzynki balkonowe – mają zwykle wydłużony kształt, który pozwala na zaaranżowanie większej części barierek. Pojemniki tego typu są raczej niskie i najczęściej wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego. Do ich przymocowania potrzebne są specjalne uchwyty.
Porada eksperta Pojemniki do uprawy roślin balkonowych powinny mieć odpowiednie rozmiary i pojemność, by umożliwić kwiatom swobodny wzrost i chronić glebę |
![]() |
Doniczka Prosperplast Crown 40 cm terakota |
Na balkonie, parapecie i tarasie sprawdzają się także wszelkiego rodzaju donice. Możemy ustawiać je na posadzce, a także zawieszać na specjalnych, dekoracyjnych wspornikach montowanych na elewacji. Wiszące doniczki doskonale spełniają swoją rolę w przypadku uprawy kwiatów o pokroju zwisającym.
Warto także wspomnieć o ciekawych typach donic, które dzięki specjalnej konstrukcji możemy łatwo zawiesić na barierce balkonowej bez potrzeby posiadania uchwytów. Doniczki tego typu posiadają symetryczną budowę – w ich środkowej części znajduje się specjalne żłobienie umożliwiające nałożenie ich na poręcz.
Donice dostępne są w różnych wersjach – zwykle są wykonane z tworzywa sztucznego i wyróżniają się wieloma kolorami. Możemy jednak także zaopatrzyć się w modele ceramiczne – cięższe i bardziej eleganckie. W takich pojemnikach warto sadzić kwiaty o kształcie prostym i wzniesionym, których zwisające pędy nie zasłonią pojemnika.
Porada eksperta W przypadku gdy chcemy ustawić donice z kwiatami balkonowymi na posadzce albo parapecie, pamiętajmy o zastosowaniu odpowiednich |
Sadzonki i nasiona roślin balkonowych
Skąd wziąć kwiaty balkonowe? Mamy w tym wypadku dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wysiew nasion, drugim – zakup gotowych sadzonek. W pierwsze sadzonki możemy zwykle zaopatrzyć się już w kwietniu – jest to najszybszy sposób na uzyskanie okazałych roślin. Jeżeli jednak potrzebujemy większej ilości kwiatów, możemy samodzielnie wyhodować je z nasion. W Castoramie znajdziemy m.in. nasiona bratków, aksamitek, lobelii, smagliczek czy czubatek ubiorkolistnych. Większość roślin balkonowych – czy to uzyskanych w formie gotowych, czy samodzielnie wyhodowanych sadzonek – dobrze przyjmie się w uniwersalnym podłożu. Pamiętajmy, by nie wypełniać ziemią pojemnika po brzegi, bo spowoduje to, że będzie ona wymywana przez deszcz i strumień dostarczanej przez nas wody. Na samym dnie warto ułożyć także warstwę drenażową, np. z kamyków, która usprawni odprowadzanie nadmiaru wody i zapewni korzeniom roślin dostęp do tlenu.
Najefektowniejsze gatunki roślin balkonowych
Pelargonie – np. bluszczolistne i rabatowe – to jedne z najbardziej efektownych kwiatów balkonowych. Zachwycają nie tylko dużą liczbą różnokolorowych kwiatów, ale również długim okresem kwitnienia – od końca maja nawet do przymrozków.
Czy wiesz, że… Pelargonie uprawiane są jako roślina jednoroczna, co wynika z faktu, że w każdym kolejnym sezonie wydają coraz mniej kwiatów. Jeżeli jednak chcemy je przechować, wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko – pelargonie zimują w chłodnych i jasnych pomieszczeniach, w których umieszcza się je po skróceniu ich pędów. W styczniu rośliny przenosi się w cieplejsze miejsca, w których wypuszczą młode pędy – z nich pobieramy sadzonki i ukorzeniamy |
Lobelia przylądkowa – roślina o pokroju zwisającym, wydająca bardzo liczne, drobne kwiatki w różnych kolorach (białym, fioletowym i różowym).
![]() |
Lobelia przylądkowa Top Decor |
Petunie – kwitną długo, lubią słoneczne stanowiska, nawożenie i podlewanie. Zwisające odmiany petunii zwane są zwykle surfiniami.
Bakopa – jej długie, osiągające nawet kilkadziesiąt centymetrów pędy zdobią liczne małe kwiatki. Przybierają kolory od białego po liliowy i różowy.
Begonie – rośliny o różnych rozmiarach, różnokolorowych kwiatach oraz ozdobnych liściach. Dobrze rosną na stanowiskach nieco zacienionych. Na balkonach uprawia się gównie begonię bulwiastą i wiecznie kwitnącą.
Aksamitka – jej kwiaty są zwykle pomarańczowe i żółte. Kwitnie przez kilka miesięcy i nadaje się tak samo do pojemników, jak na rabaty. Jest rośliną jadalną.
Niecierpki – to rośliny o różnobarwnych kwiatach, które mają niewielkie wymagania.
Bratki – wielobarwne i łatwe w uprawie, preferują stanowiska słoneczne.
Gazania – jej kwiaty możemy obserwować od wiosny aż do pierwszych przymrozków.
Czy wiesz, że… Lista roślin balkonowych i tarasowych jest bardzo długa. Poza pelargoniami, surfiniami czy lobeliami dobrze sprawdzą się zasadzone w donicach |
![]() |
Podłoże uniwersalne Compo Sana 10 l |
Uprawa i pielęgnacja
Większość kwitnących roślin balkonowych wymaga regularnej pielęgnacji, która pozwoli na ich zdrowy wzrost i obfite wydawanie kwiatów. Warto wspomnieć, że przeważająca większość z nich preferuje stanowiska słoneczne, co wpływa na intensywne kwitnienie.
Podlewanie – podstawowym zabiegiem, o jakim musimy pamiętać podczas pielęgnowania roślin doniczkowych na balkonie, jest ich regularne podlewanie – czasem powtarzane nawet dwukrotnie w ciągu dnia.
Jest to o tyle ważne, że są one przeważnie wystawione na działanie słońca, które powoduje szybkie przesuszanie podłoża. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z dostarczaniem wody – nie powinna ona stać w skrzynce bądź na podstawce, by nie ograniczać korzeniom dostępu do tlenu i nie powodować obumierania roślin.
Porada eksperta Jak sprawdzić, czy rośliny w donicach i skrzynkach wymagają podlewania? Najlepiej włożyć do każdego z pojemników palec. Jeśli ziemia jest wilgotna, |
![]() |
Nawóz do roślin balkonowych Substral |
Nawożenie – intensywne kwitnienie roślin balkonowych sprawia, że potrzebują one wielu składników odżywczych. Z tego powodu tak ważne jest zasilanie ich odpowiednimi nawozami. Wśród preparatów tego typu znajdziemy zarówno środki uniwersalne, np. biohumus, jak i przeznaczone do odżywania konkretnych gatunków roślin, np. pelargonii. Możemy stosować także nawozy do roślin kwitnących. Ponadto mamy do wyboru nawozy płynne – te dodaje się do wody podczas podlewania roślin – jak i długo działające (np. w postaci granulek oraz pałeczek), które stopniowo uwalniają do gleby składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że z nawożeniem roślin należy wstrzymać się przez około 3 tygodnie od momentu zasadzenia ich w docelowym miejscu. Bezwzględnie stosujmy się też do zaleceń producenta danego produktu dotyczących jego dawkowania, by nie zaszkodzić kwiatom.
Usuwanie obumarłych pędów i zaschniętych kwiatów – obumarłe, usychające czy pożółkle liście i pędy mogą grozić rozwojem grzybów i z tego powodu należy regularnie je usuwać. Pozbywamy się także przekwitłych kwiatów – dzięki temu pobudzimy roślinę do wypuszczania kolejnych pąków. W okresie wzrostu roślin możemy również uszczykiwać ich pędy, co wpłynie na lepsze rozkrzewianie się kwiatów.
Ochrona przed szkodnikami – kwiaty na balkonie i tarasie wymagają także doglądania ich kondycji, dla której zagrożeniem mogą być rozwijające się choroby grzybowe bądź też szkodniki. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Zarówno w przypadku dostrzeżenia szkodników, np. mszyc, mączlików czy przędziorków, jak i pierwszych objawów chorób takich jak rdza, szara pleśń i mączlik prawdziwy, rośliny należy opryskać odpowiednim środkiem. Możemy również wypróbować działanie sporządzonych w domu wywarów – ze skrzypu, cebuli albo czosnku. Nie zaszkodzi także usunąć zajęte przez owady i porażone chorobami pędy oraz liście.
![]() |
Środek owadobójczy Substral Polysect 005SL 25 ml |
Porada eksperta Aby ograniczyć ryzyko rozwijania się chorób na roślinach balkonowych, należy ustawiać je w odpowiedniej odległości od siebie – w ten sposób |