Produkty

Uprawa i pielęgnacja roślin balkonowych

Uprawa i pielęgnacja roślin balkonowych

Rośliny balkonowe zdobią nasze tarasy, balkony i parapety zewnętrzne nawet do późnej jesieni. Odpowiednio pielęgnowane zachwycają burzą różnokolorowych kwiatów, przyciągając owady i wzrok przechodniów. Jak o nie dbać, by przez cały sezon cieszyć się ich widokiem?

Donica terakota prosta XL-HM 14 cm
Donica terakota prosta XL-HM 14 cm

Rośliny na balkon i na taras

Balkony i tarasy to doskonałe miejsca do uprawy roślin doniczkowych. Przeważnie zdobimy nimi barierki, przymocowując do nich specjalne skrzynki balkonowe. Możliwości mamy jednak znacznie więcej, a sposób zaaranżowania tarasu bądź balkonu za pomocą kwiatów zależy jedynie od naszych pomysłów. Najpiękniej prezentują się w tych miejscach kwiaty sezonowe – wypuszczające przeważnie liczne pąki i ubarwiające naszą przydomową przestrzeń nawet do późnej jesieni. Większość kwiatów balkonowych jest prosta w uprawie i pielęgnacji i nie wymaga wiele naszej uwagi.

W jakich pojemnikach uprawiać kwiaty balkonowe?

Kwiaty balkonowe możemy sadzić w różnych pojemnikach. Dobrze w tej roli sprawdzają się specjalne skrzynki balkonowe – mają zwykle wydłużony kształt, który pozwala na zaaranżowanie większej części barierek. Pojemniki tego typu są raczej niskie i najczęściej wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego. Do ich przymocowania potrzebne są specjalne uchwyty.

Porada eksperta

Pojemniki do uprawy roślin balkonowych powinny mieć odpowiednie rozmiary i pojemność, by umożliwić kwiatom swobodny wzrost i chronić glebę
przed zbyt szybkim przesuszeniem. Średnica tradycyjnej donicy powinna wynosić nie mniej niż 20 cm, a szerokość skrzynki – najmniej 15 cm.
Od długości skrzynki zależy natomiast, ile sadzonek będziemy mogli w niej umieścić.

Doniczka Prosperplast Crown 40 cm terakota
Doniczka Prosperplast Crown 40 cm terakota

Na balkonie, parapecie i tarasie sprawdzają się także wszelkiego rodzaju donice. Możemy ustawiać je na posadzce, a także zawieszać na specjalnych, dekoracyjnych wspornikach montowanych na elewacji. Wiszące doniczki doskonale spełniają swoją rolę w przypadku uprawy kwiatów o pokroju zwisającym.

Warto także wspomnieć o ciekawych typach donic, które dzięki specjalnej konstrukcji możemy łatwo zawiesić na barierce balkonowej bez potrzeby posiadania uchwytów. Doniczki tego typu posiadają symetryczną budowę – w ich środkowej części znajduje się specjalne żłobienie umożliwiające nałożenie ich na poręcz.

Donice dostępne są w różnych wersjach – zwykle są wykonane z tworzywa sztucznego i wyróżniają się wieloma kolorami. Możemy jednak także zaopatrzyć się w modele ceramiczne – cięższe i bardziej eleganckie. W takich pojemnikach warto sadzić kwiaty o kształcie prostym i wzniesionym, których zwisające pędy nie zasłonią pojemnika.

Porada eksperta

W przypadku gdy chcemy ustawić donice z kwiatami balkonowymi na posadzce albo parapecie, pamiętajmy o zastosowaniu odpowiednich
dla nich podstawek bądź osłonek. Będą one zbierały wodę wyciekającą z pojemników po podlewaniu roślin, zapobiegając powstawaniu
na powierzchni zacieków.

Sadzonki i nasiona roślin balkonowych

Skąd wziąć kwiaty balkonowe? Mamy w tym wypadku dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wysiew nasion, drugim – zakup gotowych sadzonek. W pierwsze sadzonki możemy zwykle zaopatrzyć się już w kwietniu – jest to najszybszy sposób na uzyskanie okazałych roślin. Jeżeli jednak potrzebujemy większej ilości kwiatów, możemy samodzielnie wyhodować je z nasion. W Castoramie znajdziemy m.in. nasiona bratków, aksamitek, lobelii, smagliczek czy czubatek ubiorkolistnych. Większość roślin balkonowych – czy to uzyskanych w formie gotowych, czy samodzielnie wyhodowanych sadzonek – dobrze przyjmie się w uniwersalnym podłożu. Pamiętajmy, by nie wypełniać ziemią pojemnika po brzegi, bo spowoduje to, że będzie ona wymywana przez deszcz i strumień dostarczanej przez nas wody. Na samym dnie warto ułożyć także warstwę drenażową, np. z kamyków, która usprawni odprowadzanie nadmiaru wody i zapewni korzeniom roślin dostęp do tlenu.

Najefektowniejsze gatunki roślin balkonowych

Pelargonie – np. bluszczolistne i rabatowe – to jedne z najbardziej efektownych kwiatów balkonowych. Zachwycają nie tylko dużą liczbą różnokolorowych kwiatów, ale również długim okresem kwitnienia – od końca maja nawet do przymrozków.

Czy wiesz, że…

Pelargonie uprawiane są jako roślina jednoroczna, co wynika z faktu, że w każdym kolejnym sezonie wydają coraz mniej kwiatów. Jeżeli jednak chcemy je przechować, wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko – pelargonie zimują w chłodnych i jasnych pomieszczeniach, w których umieszcza się je po skróceniu ich pędów. W styczniu rośliny przenosi się w cieplejsze miejsca, w których wypuszczą młode pędy – z nich pobieramy sadzonki i ukorzeniamy
w
wilgotnym i przepuszczalnym podłożu.

Lobelia przylądkowa – roślina o pokroju zwisającym, wydająca bardzo liczne, drobne kwiatki w różnych kolorach (białym, fioletowym i różowym).

Lobelia przylądkowa Top Decor
Lobelia przylądkowa Top Decor

Petunie – kwitną długo, lubią słoneczne stanowiska, nawożenie i podlewanie. Zwisające odmiany petunii zwane są zwykle surfiniami.

Bakopa – jej długie, osiągające nawet kilkadziesiąt centymetrów pędy zdobią liczne małe kwiatki. Przybierają kolory od białego po liliowy i różowy.

Begonie – rośliny o różnych rozmiarach, różnokolorowych kwiatach oraz ozdobnych liściach. Dobrze rosną na stanowiskach nieco zacienionych. Na balkonach uprawia się gównie begonię bulwiastą i wiecznie kwitnącą.

Aksamitka – jej kwiaty są zwykle pomarańczowe i żółte. Kwitnie przez kilka miesięcy i nadaje się tak samo do pojemników, jak na rabaty. Jest rośliną jadalną.

Niecierpki – to rośliny o różnobarwnych kwiatach, które mają niewielkie wymagania.

Bratki – wielobarwne i łatwe w uprawie, preferują stanowiska słoneczne.

Gazania – jej kwiaty możemy obserwować od wiosny aż do pierwszych przymrozków.

Czy wiesz, że…

Lista roślin balkonowych i tarasowych jest bardzo długa. Poza pelargoniami, surfiniami czy lobeliami dobrze sprawdzą się zasadzone w donicach
i skrzyniach uczep rózgowaty, czubatka ubiorkolistna, werbena, fuksja czy smagliczka nadmorska. Więcej gatunków roślin balkonowych wymieniono
w tym miejscu.

Podłoże najwyższej jakości uniwersalne Compo Sana 10 l
Podłoże uniwersalne Compo Sana 10 l

Uprawa i pielęgnacja

Większość kwitnących roślin balkonowych wymaga regularnej pielęgnacji, która pozwoli na ich zdrowy wzrost i obfite wydawanie kwiatów. Warto wspomnieć, że przeważająca większość z nich preferuje stanowiska słoneczne, co wpływa na intensywne kwitnienie.

Podlewanie – podstawowym zabiegiem, o jakim musimy pamiętać podczas pielęgnowania roślin doniczkowych na balkonie, jest ich regularne podlewanie – czasem powtarzane nawet dwukrotnie w ciągu dnia.

Jest to o tyle ważne, że są one przeważnie wystawione na działanie słońca, które powoduje szybkie przesuszanie podłoża. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z dostarczaniem wody – nie powinna ona stać w skrzynce bądź na podstawce, by nie ograniczać korzeniom dostępu do tlenu i nie powodować obumierania roślin.

Porada eksperta

Jak sprawdzić, czy rośliny w donicach i skrzynkach wymagają podlewania? Najlepiej włożyć do każdego z pojemników palec. Jeśli ziemia jest wilgotna,
możemy odłożyć podlewanie np. do następnego dnia.

Nawóz do roslin balkonowych Substral Osmocote 0,3 kg
Nawóz do roślin balkonowych Substral

Nawożenie – intensywne kwitnienie roślin balkonowych sprawia, że potrzebują one wielu składników odżywczych. Z tego powodu tak ważne jest zasilanie ich odpowiednimi nawozami. Wśród preparatów tego typu znajdziemy zarówno środki uniwersalne, np. biohumus, jak i przeznaczone do odżywania konkretnych gatunków roślin, np. pelargonii. Możemy stosować także nawozy do roślin kwitnących. Ponadto mamy do wyboru nawozy płynne – te dodaje się do wody podczas podlewania roślin – jak i długo działające (np. w postaci granulek oraz pałeczek), które stopniowo uwalniają do gleby składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że z nawożeniem roślin należy wstrzymać się przez około 3 tygodnie od momentu zasadzenia ich w docelowym miejscu. Bezwzględnie stosujmy się też do zaleceń producenta danego produktu dotyczących jego dawkowania, by nie zaszkodzić kwiatom.

Usuwanie obumarłych pędów i zaschniętych kwiatów – obumarłe, usychające czy pożółkle liście i pędy mogą grozić rozwojem grzybów i z tego powodu należy regularnie je usuwać. Pozbywamy się także przekwitłych kwiatów – dzięki temu pobudzimy roślinę do wypuszczania kolejnych pąków. W okresie wzrostu roślin możemy również uszczykiwać ich pędy, co wpłynie na lepsze rozkrzewianie się kwiatów.

Ochrona przed szkodnikami – kwiaty na balkonie i tarasie wymagają także doglądania ich kondycji, dla której zagrożeniem mogą być rozwijające się choroby grzybowe bądź też szkodniki. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Zarówno w przypadku dostrzeżenia szkodników, np. mszyc, mączlików czy przędziorków, jak i pierwszych objawów chorób takich jak rdza, szara pleśń i mączlik prawdziwy, rośliny należy opryskać odpowiednim środkiem. Możemy również wypróbować działanie sporządzonych w domu wywarów – ze skrzypu, cebuli albo czosnku. Nie zaszkodzi także usunąć zajęte przez owady i porażone chorobami pędy oraz liście.

Środek owadobójczy Substral Polysect 005SL 25 ml
Środek owadobójczy Substral Polysect 005SL 25 ml

Porada eksperta

Aby ograniczyć ryzyko rozwijania się chorób na roślinach balkonowych, należy ustawiać je w odpowiedniej odległości od siebie – w ten sposób
zapewnimy im optymalny dostęp do powierza. Możemy również zadbać o umiarkowane podlewanie, by ograniczyć poziom wilgotności podłoża.

Data publikacji: 13.05.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zagrożenia płynące z zastosowania nieodpowiedniej ziemi do roślin balkonowych

Zagrożenia płynące z zastosowania nieodpowiedniej ziemi do roślin balkonowych
Chcąc mieć piękne rośliny na balkonie i tarasie, nie możemy do ich uprawy stosować jakiegokolwiek podłoża. Użycie nieodpowiedniej ziemi (np. starej) b...
Czytaj więcej

Wybór ziemi do roślin

Wybór ziemi do roślin
Podczas planowania zakupu roślin do domu, ogrodu, na balkon czy też taras musimy zastanowić się, jakiego podłoża do ich posadzenia potrzebujemy. R&oac...
Czytaj więcej

Aranżacja małego balkonu

Aranżacja małego balkonu
Szczęśliwi ci, którzy posiadają dom lub mieszkanie z dużym tarasem. Mogą bowiem swobodnie korzystać z dodatków i mebli ogrodowych znajdujących się w o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Uprawa i pielęgnacja roślin balkonowych