Produkty

Ananas jadalny – jak go wyhodować

Ananas jadalny – jak go wyhodować

Ananas jest rośliną, która przywodzi na myśl gorące, wilgotne tropiki Ameryki Południowej i Azji. Smak jego owocu jest nam dobrze znany, ale czy taki sam będzie, kiedy wyhodujemy go samodzielnie? Jeśli zapewnimy mu optymalne warunki wzrostu w warunkach daleko odbiegających od dżungli – tak. Jak to zrobić?

Wybór owocu idealnego do rozsady

Ananas sprzedawany jako pojedynczy owoc ma na swojej górze rozetę z twardych liści. Jeśli dodatkowo zauważymy w jej centrum pęd kwiatowy, nasz cel jest bliższy realizacji. Ostrym, dużym nożem odcinamy górną część owocu, a pozostałe na niej drobiny miąższu starannie usuwamy.

Zasadzenie w ziemi

owoc ananasaNie umieszczamy rozety w ziemi natychmiast po odcięciu od reszty owocu. Gdyby tak zrobić i nieskutecznie pozbyć się słodkiego wnętrza owocu, nasza sadzonka niestety zgnije. Delikatnie pozbywamy się dolnych liści rozety i jeśli zauważymy zawiązki korzeni, możemy umieścić ją w ziemi. Jeśli nie, zastosujmy ukorzeniacz. Ziemia w doniczce powinna mieć odczyn zasadowy, powinna zostać wymieszana z piaskiem i z początku być stale nawilżana.

Jak dbać o roślinę?

Ananas lubi ciepło i wilgoć. W tym celu stawia się jego sadzonkę na najbardziej nasłonecznionym z parapetów. Chwilowe przesuszenie ziemi, w której ananas jest zasadzony, będzie dla niego korzystne. Przesadzamy roślinę co rok do coraz większej doniczki, pamiętając, że można ją również nawozić, opryskując rozetę liściową. Do nawożenia ananasa stosujemy połowę zalecanej przez producentów ilości preparatu.

Co zrobić, by ananas zakwitł?

Jeśli po co najmniej dwu latach rozeta nie wypuściła kwiatów, należy zastosować działanie doraźne, w czym pomoże nam etylen, jaki wydzieli pod przykryciem miąższ jabłka. Przekrawamy je na pół – jedną część umieszczamy na rozecie, drugą – na podłożu, a całość przykrywamy woreczkiem foliowym do czasu, aż zauważymy zalążki pączków kwiatowych, co może potrwać nawet miesiąc. Po tym czasie usuwamy fragmenty jabłek i folię. Pół roku później ananas zakwitnie, a jeśli będzie umieszczony w miejscu bardzo nasłonecznionym – doczekamy się jego owocu.

Czego nie lubi rosnący w mieszkaniu ananas?ananas

Roślina nie toleruje przeciągów, zbytniego nawodnienia, a także niskiej temperatury. Z tego też powodu bardziej korzystne będą dla niej warunki, jakie panują w mieszkaniach w blokach (zwłaszcza od strony południowej) niż w budynkach jednorodzinnych, w których zimą panuje temperatura poniżej 21°C. Nie nabłyszczamy liści i uważnie obserwujemy, czy nie pojawiły się na nich tarczniki – jeśli tak, usuwamy je ręcznie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ananas jadalny – jak go wyhodować