Przede wszystkim należy zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze: ogród pełen rozmaitych roślin, które wymagają częstego doglądania, działka na zioła i warzywa czy może miejsce do odpoczynku, w którym rośnie kilka sadzonek i drzewek? Gdy obierzemy sobie konkretny cel – łatwiej będzie zagospodarować ogród i zakupić rośliny pasujące do naszej wizji.
Zorganizuj pracę i przygotuj grunt
Budowę naszego wymarzonego ogródka najlepiej jest podzielić na etapy – tak aby w każdym z nich zrealizować jakiś cel i jednocześnie nie nadszarpnąć domowego budżetu. Prace zacząć wypada od oczyszczenia i wyrównania terenu (jeśli gleba jest nieprzepuszczalna, potrzebne będzie dodatkowe odwodnienie). Dopiero później można zająć się ogrodzeniem i wysianiem trawy.
Przestrzeń, terminy i wysadzanie roślin
Bolączką początkujących ogrodników jest zbyt duże zagęszczenie roślin. Jak sobie z tym poradzić? W większości przypadków pomoże ich przesadzenie tuż po wykiełkowaniu – dzięki temu pozostałe rośliny będą miały przestrzeń do wzrostu. Pomocne mogą też być specjalne taśmy biodegradowalne, na których znajdują się nasiona – producenci odmierzają na taśmach wymagane odległości między roślinami, wystarczy je tylko umieścić w glebie.
Pamiętajmy też o prawidłowych terminach wysiewu – są rośliny, które kiełkują w niższej temperaturze (np. marchew i pietruszka), dla innych potrzebny jest cieplejszy klimat (np. pomidor, papryka) – oraz wybieraniu roślin dostosowanych do rodzaju gleby w naszym ogrodzie.
Pielęgnacja i dobre sąsiedztwo
Ze względu na odpowiedni poziom wilgoci w podłożu, ogród najlepiej jest założyć wiosną lub jesienią. Podstawą jest regularne podlewanie, ale równie ważna jest odpowiednia pora dostarczania wody – należy pamiętać, aby nie podlewać roślin ogrodowych między godz. 10 a 16, straty wody są wówczas największe, poza tym krople na liściach działają jak soczewki i mogą poparzyć sadzonki. Przed nocą rośliny powinny przeschnąć, dlatego najlepszą porą na podlewanie jest późne popołudnie. Nie zapominajmy też o odpowiednim sąsiedztwie (np. pomidorów nie zaleca się sadzić w pobliżu upraw ogórków, groch z kolei nie lubi się z gatunkami cebulowymi).
Wielkość roślin i pora kwitnienia
Jeśli wybierzemy rośliny o tej samej wysokości i porze kwitnienia, nasz ogród będzie wyglądał monotonnie. Dlatego rośliny warto sadzić w kompozycjach od najmniejszej do największej. Tak samo z kwitnięciem naszych sadzonek – kolejno sadzimy rośliny kwitnące wcześnie, średnio wcześnie i późno. W aranżacji ogródka pomoże nam też zastosowanie kompozycji gatunków jednorocznych, bylin, małych krzewów i drzew ozdobnych.