Produkty

Bób

Łac. Vicia faba

Bób

Bób, z łac. Vicia faba, jest przedstawicielem rodziny bobowatych. Pochodzi z rejonów śródziemnomorskich i bliskowschodnich, gdzie już w starożytności czerpano z jego walorów. Obecnie uprawiany jest niemal we wszystkich częściach świata jako jednoroczna roślina warzywna. Rośnie wysoki na 1-1,2 m, a jego cechą charakterystyczną jest owoc – podłużny, zwisający strąk wypełniony jasnozielonymi nasionami o nerkowatym kształcie. Bób rozwija również kwiaty w różnych odcieniach bieli.

Roślina ta lubi gleby ciężkie, żyzne, obojętne lub lekko kwaśne, bogate w składniki pokarmowe – na takich bób może być uprawiany bez dodatkowego nawożenia. W przypadku lżejszych gleb konieczne jest wzbogacenie ich o kompost lub obornik przed siewem, najlepiej jeszcze jesienią. Ten sam zabieg należy wykonać również po pojawieniu się pierwszych strąków. Z nawożeniem nie wolno jednak przesadzić – zbyt duże przesolenie szkodzi bobowi.

Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu w kwietniu. Umieszcza się je na głębokości od 5 do 10 cm w odległości 15-20 cm od siebie. Można je też wysiać do skrzynki – lokuje się je wówczas na głębokości 5 cm i w 5-centymetrowych odstępach. Bób lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione, ale cechuje go też duża odporność na niskie temperatury – zakiełkuje nawet przy temperaturze 2-4 stopni Celsjusza. Roślina wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza po siewie i w okresie kwitnienia. Po każdym takim zabiegu dobrze jest spulchnić glebę, a także pamiętać o odchwaszczaniu. Tuż po pojawieniu się strąków, wierzchołek rośliny należy profilaktycznie uciąć, żeby uchronić ją przed atakiem szkodników. Okres, w którym bób dojrzewa, przypada na lipiec i sierpień. Strąki można zebrać, gdy zawiązek pędu i korzenia jest zielony. Kolor czarny oznacza, że nasiona już przejrzały.

Bób jest skarbnicą wartości odżywczych, nic więc dziwnego, że jest częstym gościem w kuchniach na całym świecie. Gotowy do spożycia jest tuż po ugotowaniu. Wzbogaca glebę o cenne substancje, stąd też często wykorzystuje się go jako przedplon i śródplon. Sporządza się z niego także pasze dla zwierząt.