Produkty

Brokuł

Łac. Brassica oleracea L. var. italica Plenck

Brokuł

Brokuł, z łac. Brassica oleracea L. var. italica Plenck, inaczej kapusta szparagowa, to jednoroczna roślina z rodziny kapustowatych. Pochodzi z Cypru, w starożytności uprawiana była także przez Greków i Rzymian. Występuje wyłącznie jako roślina uprawna, nie istnieje w dzikich odmianach. W Polsce popularna jest od niedawna, ale uprawiana na dużą skalę, podobnie jak w Hiszpanii, we Włoszech, Francji i Anglii, a także w Kalifornii.

Jest kuzynem kalafiora, jednak wytwarza kwiatostany (tak zwane róże) o nieco mniejszej gęstości i innym zabarwieniu – od zielonych po fioletowe. Róże brokułu są baldachograniaste, umieszczone na szczycie dużej i mięsistej łodygi. Osiągają średnicę od 8 do 15 centymetrów. Z nasady łodygi wyrastają szerokie, faliste liście o długich ogonkach i powcinanych brzegach. Jadalne są nie tylko róże, ale również łodygi i liście brokułu.

Do uprawy wiosennej lub letniej (przedplonowej) brokuły wysiewa się w lutym albo marcu, ewentualnie na początku kwietnia. Jeśli planowany jest zbiór poplonowy (jesienny), można wysiać nasiona na rozsadniku na przełomie maja i czerwca. Korzystnie jest sadzić je do gruntu, w którym uprawiane były w poprzednim sezonie: fasola, ziemniaki lub marchew (nie powinny to być inne kapustowate).

Brokuły rosną najlepiej na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Korzystna dla brokułów ziemia jest próchniczna, żyzna, ale tolerują również glebę lekko gliniastą lub piaszczystą. Ważne jest, żeby jej odczyn był obojętny − między 6, a 7,5 pH. Są wrażliwe na suszę i wysokie temperatury, które sprawiają, że różyczki są drobne i porozdzielane, a łodygi łykowate. Nieodpowiednie nawilżenie sprawia też, że kwiatostany przerastają liśćmi i brązowieją. Dlatego łatwiej jest uprawiać brokuły jesienią, gdy temperatury są niższe i zdarza się więcej opadów.

Brokuły są roślinami jadalnymi o cennych właściwościach odżywczych. Są bogate w witaminy A, B1, B2, C, PP oraz minerały: żelazo, fosfor, wapń, potas, magnez, chrom. Zawierają też sulforafan, flawonoid o silnych właściwościach antyrakowych i wzmacniających zmysł wzroku.