Produkty

Budleja Dawida

Łac. Buddleja davidii

Budleja Dawida

Budleja Dawida, z łac. Buddleja davidii, to krzew liściasty z rodziny budlejowatych. Roślina pochodzi z terenów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Naturalnie występuje w Japonii oraz Chinach, jednak jako roślinę ozdobną można ją spotkać na całym świecie.

Budleja Dawida jest rozłożystym krzewem, który osiąga wysokość średnio od 1,5-3 m, maksymalnie dochodząc do 5 m. Liście rośliny są dość długie (uzyskują 10-20 cm), wąskie, o barwie bladozielonej, natomiast jej kwiaty występują w kolorze białym, różowym, purpurowym oraz fioletowym. Cechą charakterystyczną kwiatów budlei są żółte lub pomarańczowe oczka, występujące w centralnej ich części.

Budleja Dawida najlepiej rośnie w słonecznym, osłoniętym miejscu na żyznej i przepuszczalnej glebie, którą cechuje odczyn obojętny. Podłoże, na którym rośnie, wymaga umiarkowanej wilgoci, z wyjątkiem okresów upału i suszy, kiedy konieczne jest jego obfite podlewanie. Ponadto, z uwagi na wysokie wymagania pokarmowe rośliny, w okresie wegetacji należy przynajmniej dwukrotnie dostarczać jej nawozów wieloskładnikowych. Omawiany krzew jest dość odporny na choroby oraz szkodniki, a jeśli już takie wystąpią, to głównie w postaci mszyc oraz gąsienic atakujących liście.

Budleję przeważnie sadzi się wiosną lub jesienią, natomiast okres jej kwitnienia przypada na lato, a dokładnie od czerwca do października. Kwiaty rośliny przybierają postać długich oraz wąskich kwiatostanów, zdobiąc wyłącznie tegoroczne pędy krzewu, a swoim intensywnym zapachem wabią motyle – dlatego potoczna nazwa rośliny to motyli krzew. Przygotowując się do zimy, budleja Dawida zrzuca liście. Polecane jest coroczne przycinanie pędów (późną jesienią), ponieważ poprawia to obfitość kwitnienia oraz ogólną kondycję i długowieczność rośliny. Najlepiej, by cięcie zostało wykonane nad ziemią, a pozostały krzew okryty. Budleja jest mało odporna na mrozy, dlatego ściętą należy obsypywać kopczykiem z liści lub ziemi. Krzew idealnie sprawdza się jako ozdoba ogrodów lub w kompozycji rabatowej. Dodatkowo, budleję można także hodować w donicach.

Data publikacji: 16.01.2017