Produkty

Bylica

Łac. Artemisia

Bylica

Bylica, z łac. Artemisia, to roślina wywodząca się z rodziny astrowatych. W skład rodzaju wchodzi ponad 300 gatunków różnych roślin ozdobnych i ziół. Naturalnie porasta wszystkie te obszary, gdzie przeważa suchy klimat umiarkowany. Występuje więc często na terenach Europy, Azji, a także Ameryki Północnej.  

Nazwa rośliny pochodzi od historycznej postaci Artemizji, która miała być żoną władcy karyjskiego Mauzolosa panującego w IV w.p.n.e. Artemizja zajmowała się medycyną oraz botaniką, znana z pasji do aromatycznych kwiatów stała się ikoną roślin z rodzaju Artemisia. Co ciekawe, oprócz legendarnego nazewnictwa, bylica jest również ikoną stanu Nevada.

Artemisia to roślina wiatropylna, która może mieć postać byliny, półkrzewu lub krzewinek szpalerowych. Niektóre z gatunków i odmian tej rośliny ozdobnej nie zrzucają liści na zimę, dlatego uważa się ją za całoroczną dekorację. Na uwagę zasługują kwiaty bylicy, które zebrane są w koszyczki i skupione w gronach lub wiechach. Dodają roślinie ozdobnego charakteru, przez co jest chętnie wybierana jako roślina dekoracyjna do ogrodu. Innym charakterystycznym elementem artemisii są pierzaste liście o srebrnym i delikatnie szarym zabarwieniu. Ze względu na taką barwę będą ciekawą ozdobą ogrodów oraz skalników.

Najczęściej spotykanymi gatunkami bylic w Polce są: bylica austriacka, bylica dwuletnia, bylica piołun, bylica polna oraz skalna. Gatunkami nadającymi się pod uprawę będą również: bylica boże drzewko, bylica Freyna, Pursha czy Schmidta.

Bylica najlepiej czuje się na stanowisku dobrze nasłonecznionym, otwartym. Zimą dla polepszenia warunków do wzrostu, podłoże, na którym wyrasta bylica, można podsypać warstwą grysu lub żwiru. Wspomoże to utrzymanie rośliny w dobrej kondycji. Bylice można podcinać – najlepszy okres na podcinanie to wiosna. Systematyczne strzyżenie pozwala nadać roślinie odpowiedni kształt oraz wzmacnia wzrastające gałązki. Jedynym zagrożeniem dla rośliny mogą być mszyce, które atakują korzenie roślin, prowadząc do jej obumarcia.

Data publikacji: 27.02.2017