Produkty

Cedronella

Łac. Cedronella

Cedronella

Cedronella, z łac. Cedronella, to rodzaj roślin ozdobnych z rodziny jasnotowatych. Naturalnie występuje w ciepłej i tropikalnej strefie klimatycznej. Typowym przedstawicielem rodzaju jest Cedronella canariensis, powszechnie spotykana w Północnej Afryce oraz na Wyspach Kanaryjskich. Roślina posiada charakterystyczne różowe kwiaty i jasnozielone liście wydzielające przyjemną, intensywną woń. Pojedyncze kwiaty wargowe, zebrane gęsto na szczycie pędów, tworzą kolbiasty kwiatostan.

Okres kwitnienia przypada latem, a pierwsze pąki rozkwitają pod koniec czerwca i w lipcu. Trójklapowe i ząbkowane na brzegach liście cedronelli wykazują działanie lecznicze, dlatego roślina jest znanym w fitoterapii. Ziołu przypisuje się działanie wspierające układ oddechowy przy infekcjach. W sprzyjających warunkach otoczenia jej pędy osiągają 150 cm wysokości.

Gdzie uprawiać cedronellę i jak wspierać jej rozkwit? Roślinę uprawia się z nasion, rozpoczynając siew w pojemnikach trzymanych w ciepłym pomieszczeniu. Może to być inspekt, szklarnia lub ciepłe miejsce w mieszkaniu. Temperatura dla kiełkujących nasion nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Ziarna wschodzą po około dwóch tygodniach, ale do gruntu najlepiej przenieść po ostatnich przymrozkach, pod koniec maja. Nasiona można zebrać samodzielnie z dorosłych roślin. Tuż po ich przekwitnięciu w miejscu kwiatostanów pojawiają się torebki z drobnymi ziarnami, które należy zebrać, wysuszyć i przechowywać w suchym, chłodnym miejscu. Cedronella sadzona na stałe w gruncie ogrodowym potrzebuje ciepłego, widnego i słonecznego stanowiska oraz gleby przepuszczalnej i zasobnej w składniki odżywcze. Roślina źle znosi chłodny wiatr i mrozy, dlatego warto ją osłonić przed zimnem i ściółkować.

Jak pielęgnować roślinę? Cedronella jest łatwa w uprawie, zwłaszcza siana w pojemnikach, bowiem na okres chłodów donicę wystarczy wnieść do ciepłego, ale nie ogrzewanego pomieszczenia. Jeśli roślinę hoduje się w gruncie, to warto zadbać o jej przykrycie, by przetrwała mrozy. Cedronellę można uprawiać jako dekorację lub roślinę leczniczą. Największą wartość zdrowotną mają liście i kwiaty. Te powinny być zdrowe i młode. Kwiaty najlepiej zbierać zanim zdążą się rozwinąć, podobnie listki – wczesne doskonale nadają się do suszenia. Zalane wrzątkiem tworzą leczniczy napar.

Gdzie wykorzystuje się cedronellę? Ze względu na atrakcyjne kwiatostany roślinę sadzi się w pojemnikach i na ogrodowych rabatach.

Data publikacji: 16.01.2017