Produkty

Chamedora

Łac. Chamaedorea

Chamedora

Chamedora, z łac. Chamaedorea, to rodzaj palm z rodziny arekowatych. Pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Do rodzaju należy aż 130 gatunków. Chamedora cechuje się cienkim pniem i formuje się w krzew lub małe drzewo. W naturze osiąga około 2-3 m wysokości. Cienkie pędy przypominają u niektórych gatunków bambus. Liście chemadory są charakterystycznie pierzaste i intensywnie zielone.

Roślina ta jest dwupienna, kwiaty ma niewielkie i niepozorne, zebrane w wiechy, a damskie wydzielają przyjemny zapach. Najbardziej znanym gatunkiem chemadory jest tzw. wytworna, inaczej zwana również wyniosłą oraz palmą koralową. Chemadora elegans ma koralowate owoce i gęsty pokrój. Duże liście są parzysto-pierzaste i bujnie wyrastają z licznych łodyg. Chemadora wytworna zakwita na żółto.

Uprawa tego rodzaju palmy w polskich warunkach klimatycznych jest możliwa jedynie w szklarniach i pojemnikach wewnątrz budynków. Roślina ta wolno rośnie i jest odporna, dlatego ma małe wymagania i swobodnie rośnie na rozmaitych stanowiskach. Szczególnie dobrze chamedora będzie się czuła w cieniu i umiarkowanej temperaturze – szybciej urośnie jednak, jeśli trafi na jaśniejsze stanowisko. Jak każda palma, wymaga odpowiedniej wilgotności, dlatego warto ją zraszać, jest jednak w stanie znieść również bardzo suche powietrze. Zimą należy ją często podlewać i nawozić, a także zapewnić temperaturę nie wyższą niż 18°C. Jeśli chamedora ma silnie rosnąć, najlepiej przesadzać ją raz na 2 lata. W uprawie domowej może osiągnąć 1,5 cm wzrostu, ale dopiero po wielu latach.

Chemadorę można rozmnożyć z nasion, które pochodzą jednak od wyspecjalizowanych hodowców. Należy zapewnić im odpowiednie warunki – dużą wilgotność i ciepłotę. Nasiona również muszą być świeże.

Palma ta świetnie odnajduje się w domowej uprawie – jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, niedoświetlenie i poradzi sobie również w suchym klimacie. Ze względu na swój pokrój oraz jasnozielone, pierzaste liście chemadora jest niezwykle ozdobną rośliną.

Data publikacji: 16.01.2017