Produkty

Chobot bulwiasty

Łac. Apios americana

Chobot bulwiasty

Chobot bulwiasty, z łac. Apios americana, należy do rodziny motylkowatych. W naturze występuje w Ameryce Północnej, gdzie porasta wilgotne obszary w pobliżu zbiorników wodnych, np. rzek i jezior.

Chobot bulwiasty, zwany też apiosem, jest wieloletnią byliną, której nadziemne, pnące pędy na zimę obumierają. Osiągają długość do kilku metrów i posiadają pierzastozłożone, nieparzyste liście złożone z 5 do 7 listków. Roślina od czerwca rozpoczyna kwitnienie, wypuszczając różowo-czerwone, pachnące kwiaty zebrane w stożkowate kwiatostany. Częścią podziemną chobota są natomiast jadalne bulwy.

Chobot bulwiasty jest mrozoodporny i może być uprawiany w naszym klimacie zarówno bezpośrednio w glebie, jak i w pojemnikach. Preferuje stanowiska w pełni słoneczne, a także gleby z natury wilgotne (ale nie podmokłe). Jeśli posadzimy go w innym podłożu, niezbędne będzie jego podlewanie. Roślina jest natomiast dość tolerancyjna, jeśli chodzi o odczyn ziemi. Apios rozmnożymy z namoczonych w wodzie nasion, które wschodzą jednak dość długo, bo nawet ok. 3 miesiące. Innym sposobem rozmnażania jest podział starszych okazów bądź zasadzenie w wybranym miejscu bulwy. Chobot z racji jego pnącego charakteru wymaga także zapewnienia mu stosownej podpory, po której będzie mógł owijać swoje pędy.

Apios może być uprawiany dla wartościowych bulw, które są cennym źródłem białka (zawierają go ok. 3 razy więcej niż ziemniaki), izoflawonów, wapnia oraz żelaza. Wykazują działanie przeciwnowotworowe, które wykorzystywane jest szczególnie w profilaktyce raka piersi i prostaty. Bulwy spożywa się po ugotowaniu, usmażeniu lub ususzeniu bądź przerabia na mąkę. Przygotowuje się z nich np. purée, zapiekanki oraz zupy. Do spożycia nadają się także nasiona apiosa.

Ze względu na oryginalne, efektowne kwiaty, a także dużą siłę wzrostu, chobot bulwiasty sprawdza się też jako roślina ozdobna. Nadaje się do obsadzania pergoli i płotów oraz zasłaniania niezbyt estetycznych widoków w ogrodzie. Może być uprawiany na balkonach oraz tarasach w odpowiednich donicach, gdzie także spełni rolę osłony.